Sušenky po sobě v Hustopečích nad Bečvou zanechal Jára Cimrman v roce 1880, když strávil krásných deset dnů na tamním zámku coby levoboček jeho majitele. Tak alespoň praví smyšlená legenda, která se v tomto městysu traduje už řadu let. Jejím původcem je dřevořezbář Josef Urban, velký obdivovatel humoru Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka.

Obyvatelé byli prý z Cimrmanových vynálezů natolik konsternováni, že jim až vylézaly oči z důlků. Tehdy vznikly již zmíněné sušenky s názvem Hustopečské oči. „Podávají se na všech mých výstavách a privilegium k jejich pečení má moje manželka,“ prozradil Urban. Tato pochoutka má ovšem i svoji bohatou historii.

„Tyto sušenky se běžně pekly až do první světové války, kdy nastala bída a nedostatek surovin,“ cituje Urban písemný záznam, který k sušenkám vymyslel. „Pak se znovu objevily kolem roku 1968, ale nepodařilo se prokázat jejich ruský ani sovětský původ a proto byly v roce 1970 zakázány,“ pokračuje recesista a dodává svou vlastní verzi o vzniku Charty 77, kde hrají sušenky a zákaz jejich výroby hlavní roli.

Za Cimrmanem i na zámek

S Cimrmanem však není v Hustopečích spjato pouze netradiční občerstvení. Na stopy tohoto myslitele narážejí turisté i na zámku. Během prohlídky jsou jim představovány sgrafiti s motivy Cimrmanovy návštěvy Hustopečí. Nechybí dokonce ani sloup a na něm otisk řídítek hrdinova jízdního kola, které si tam opřel.

Známá divadelní postava Svěráka a Smoljaka se možná promítne i do připravované Jantarové stezky, kterou městys pro turisty připravuje. „Hledali jsme prostě něco, co by přilákalo pozornost. Ti, kteří mají tento druh humoru rádi, se mu smějí, ti ostatní jen pokyvují a nevědí, co si o tom myslet,“ dodává k tomu na závěr Urban. Ta správná doba, kdy bude Cimrman v Hustopečích jako na výsluní, však prý teprve přijde. (ka)