Náměstí míru se hustopečská radnice rozhodla osadit novými chodníky ze zámkové dlažby, žulovými obrubníky a živým plotem. „Jeden chodník povede i přes park a vyústí u autobusové zastávky před zámkem,“ podotkla starostka městyse Júlia Vozáková.

Z prostranství u kostela zmizí betonová plocha a nahradí ji záhony trvalek a trávník. Také staré stromy budou muset ustoupit novým, a to nejen na náměstí, ale i v přilehlých čtyřech ulicích.

„K sochám chceme zpevnit přístup a také se chystáme opravit studnu. Náměstí osadíme novým mobiliářem. Přibudou tam nové koše, lavičky i stojany na kola,“ slíbila starostka.

Revitalizace vyjde na sedm milionů korun. Šest a půl milionu získá městys z Regionálního operačního programu, rozdíl doplatí Hustopeče ze svého. „Když jsme v roce 2006 dokončovali čistírnu odpadních vod, nevěřila jsem, že se nám tak brzy podaří sehnat další evropské peníze,“ přiznala při pondělním zahájení akce Vozáková.

K prvnímu výkopu pozvala mimo jiné i náměstka hejtmana olomouckého kraje Pavla Horáka. „Tento člověk dělá pro rozvoj regionu maximum. Velmi dobře se nám s ním spolupracuje,“ pochválila jej starostka Hustopečí.

Snahou radnice je vrátit městysi původní ráz a zároveň jej omladit. Do slavnostního výkopu zasadili v pondělí tamní radní, zastupitelé i představitelé dodavatelské firmy mladou lípu.

„Věřím, že se tady koncem října opět všichni sejdeme, abychom nové náměstí společně pokřtili,“ pronesla při slavnostním přípitku starostka Júlia Vozáková.