Hvězdárna v Přerově je přitom jediným zařízením svého druhu v regionu a mohla by se stát turistickou atrakcí. Důvody omezení provozu hvězdárny jsou podle jejího ředitele prosté – na spoustu věcí chybějí peníze.

„V loňském roce byla asi půl roku přerušena dodávka elektřiny, takže jsme kvůli tomu museli vypustit řadu akcí,“ zmínil se ředitel hvězdárny Petr Karel. Podle jeho slov se půlroční pauza podepsala i na návštěvnosti. „Lidé k nám pomalu přestali chodit,“ uvedl.

Pracovníci hvězdárny provádějí většinu oprav svépomocí a kromě nárazových příspěvků města se může zařízení spoléhat pouze na finanční příspěvky od členů Astronomického klubu v Přerově nebo dary sponzorů.

„Většinu oprav jsme prováděli sami. Máme novou podlahu, která stála asi padesát tisíc korun, pořídili jsme také počítač,“ shrnul Karel. O novém vybavení v podobě moderní techniky si ale hvězdárna může nechat jen zdát.

Omezení provozu hvězdárny, která má otevřeno pouze jednou týdně ve čtvrtek, Přerovanům vadí. „Na internetu jen stěží vyhledám program hvězdárny," vyjádřil svůj názor třeba Josef Martinák.

„Odradilo mě to. Kdysi jsme chodili do hvězdárny pravidelně a s celou rodinou, ale teď nám připadá, že tam snad ani nikdo není. Pozorování hvězd se přitom líbilo hlavně dětem,“ posteskla si zase starší žena.

Hvězdárna v Přerově neláká ani Michala Soudka z Přerova. „Raději vyhledávám větší a vybavenější hvězdárny, než tu, co je v Přerově,“ zmínil se.

Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala se ale lidem blýská na lepší časy. „Rada rozhodla, že bude město od příštího roku hradit každoroční provozní náklady hvězdárny. Důvodem je, že zdejší Astronomický klub nedokáže provoz sám finančně zvládnout,“ řekl Přidal.

Do této doby dostávala hvězdárna od města peníze jen tehdy, když požádala o grant nebo o finanční příspěvek v průběhu roku.

I přes finanční problémy se hvězdárna pro lidi v létě více otevřela. Důvodem jsou astronomicky zajímavé úkazy, které mohou návštěvníci pozorovat na obloze.

„Naposledy jsme sledovali 1. srpna částečné zatmění Slunce, tuto sobotu zase bude částečné zatmění Měsíce, takže máme také otevřeno. V současné době u nás probíhá čtrnáctidenní seminář Astropraktikum," řekl ředitel hvězdárny Petr Karel.

„Odborníci, kteří se ho zúčastní, mohou zájemcům během zatmění měsíce poskytnout zasvěcený výklad. Po dobu trvání semináře budeme mít otevřeno třikrát týdně,“ uzavřel Karel.