Hygienici už v kraji zaznamenali od začátku roku několik případů lymské boreliózy a hlášeno už mají také jedno onemocnění klíšťovou encefalitidou.

Toto vážné onemocnění, které může v krajním případě končit i smrtí, postihlo pacienta na Šumpersku.

„Na Přerovsku jsme zatím letos klíšťovou encefalitidu nezaznamenali, ale je pravdou, že počet borelióz přibývá,“ informoval Tomáš Ryska z územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Přerově.

Podle odborníků lze předpokládat, že počty případů onemocnění následkem přisátého infikovaného klíštěte přibudou. Nejvíce případů hygienici každoročně evidují až v období prázdnin.

Podle podrobné mapy, která zaznamenává největší ohniska výskytu klíšťat, je nejvíce těchto nebezpečných parazitů na Přerovsku evidováno v okolí Helfštýna.

„Předpokládáme, že nyní v červnu by mělo dojít k úbytku klíšťat v přírodě. K obdobím, kdy jsou nejvíce klíšťata aktivní, totiž patří podzim a jaro,“ vysvětlil Josef Chmela z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Symptomy lymské boreliózy jsou velice variabilní, stejně jako její inkubační doba, která se pohybuje od 2 do 32 dní. Prvními příznaky může být červenavá vyrážka. Vyrážka se obvykle kruhovitě šíří, zatímco střed se postupně hojí.

Spolu s vyrážkou dochází k projevům chřipkových příznaků, únavy, obtíží se spánkem, svalové slabosti, bolestí hlavy a zad.