Slavnostní otevření infocentra se uskuteční v pátek 1. června.

Když se v září 2016 podařilo týmu potápěčů v Hranické propasti naměřit rekordní hloubku 404 metrů, psalo se o tomto úspěchu všude ve světě. Hranická propast se totiž stala nejhlubší zatopenou jeskyní naší planety.

„Po naměření rekordní hloubky se město rozhodlo, podpořit tuto lokalitu novým informačním centrem. Cílem je, aby návštěvníci, kteří se vydávají k propasti, získali základní informace v předstihu,“ uvedl místostarosta města Hranice Ivo Lesák.

Jako ideální prostor město zvolilo nádražní budovu železniční stanice Teplice nad Bečvou.

„Umístění informačního centra do budovy nádraží je logické, protože ji SŽDC nevyužívá a zároveň se jedná o nástupní místo směrem k Chráněné krajinné oblasti Hůrka. Je to tedy jakási vstupní brána,“ vysvětlil Ivo Lesák.

Návštěvníci jsou překvapeni

Vedení hranické radnice doufá, že tato novinka propast a její okolí turisticky zatraktivní.

„Většina návštěvníků je překvapena, že nahoře vidí ne příliš velkou jámu, která je téměř o polovinu menší než Macocha. Díky novému informačnímu centru si tak tu skutečnou hloubku budou moci představit lépe,“ doplnil místostarosta.

„Propast je neuvěřitelná přírodní vzácnost. Její větší část se ale nachází v podzemí, právě proto jsme do nového infocentra umístili velký 3D model, na kterém může člověk vidět jednotlivé části a lépe si představit, co se děje ve svahu, po kterém se stoupá vzhůru,“ popsala architektka Jitka Mácová.

Ta vymyslela podobu informačního centra ve spolupráci s kolegou Tomášem Kratochvílou.

Virtuální realita

Jedním z hlavních taháků k návštěvě infocentra by měla být také virtuální realita.

„Lidé v brýlích uvidí vymodelované záběry z podvodní části propasti nebo třeba záběry pohledu do propasti. Je zde také možnost zobrazit si blízké okolí,“ vyjmenovala Jitka Mácová.

Pohledy do míst, která se člověku vidět běžně nepoštěstí, si budou moci zájemci vychutnat také ve vedlejší místnosti infocentra.

„Jak jsem již říkala, je škoda, že zatopenou část propasti lidé nevidí. Proto jsme si řekli, že vytvoříme v podstatě takové malé kino, kde budou promítány atraktivní záběr z ponorů,“ řekla dále architektka.

Slavnostní otevření informačního centra je naplánováno na pátek 1. června od 15 hodin.

Běžná otevírací doba pak bude úterý až pátek od 10 do 16 hodin, a o víkendu od 9 do 17 hodin.

autor: David Král