„Návrh na ukončení projektu jsme předali k připomínkovému řízení. Dokud se k němu nevyjádří vláda, bude projekt stále fungovat. Vláda by o něm měla jednat někdy v srpnu nebo září,“ uvedl Jiří Korbel z tiskového oddělení Ministerstva vnitra České republiky. V současnosti vnitro jedná i s ministerstvem kultury, které by financování PIK mělo převzít. Argumentuje zejména tím, že na projekt nemá peníze a že už dávno překročil svůj plánovaný časový horizont.

V případě zrušení projektu, jenž funguje od roku 2004, by se bez internetu ocitlo téměř tři sta knihoven v Olomouckém kraji a téměř tři a půl tisíce knihoven po celé republice. Jelikož každá knihovna musí podle knihovního zákona z roku 2001 poskytovat internet zdarma, jeho zastavení by mohlo být kritické především pro knihovny v malých obcích a pro pobočky městských knihoven.

Do programu PIK je zapojena i knihovna na Potštátu.

„V případě ukončení projektu bychom internet určitě nerušili, protože je o něj velký zájem. Se starostou obce jsme už ale jednali o možnosti propojení knihovního internetu s městským úřadem,“ přiblížila vedoucí Městské knihovny Potštát Ladislava Maršálková.

Dva počítače s internetem, který stále platí ministerstvo vnitra, vlastní i knihovna v Hustopečích nad Bečvou. Její pracovníci v současnosti nedokážou přesně říct, co bude následovat po zrušení PIK.

„O tom, zda by platbu za připojení k internetu převzaly Hustopeče nebo zda bychom byli nuceni internet úplně zrušit, rozhodne rada městyse,“ objasnila vedoucí Místní knihovny Hustopeče nad Bečvou Libuše Těšická.

Jak jsou na tom Hranice?

Hranické knihovny se problém netýká, protože na projekt nečekala a internetovou cestou se vydala už dříve sama.

„Připojení k internetu si už dlouho platíme z vlastního rozpočtu. V projektu je však zapojeno šest místních knihoven, které provozujeme. Pokud by se měl rušit, knihovny by určitě nezanikly, ale nákladů na internet by se muselo ujmout město Hranice,“ sdělila ekonomka Městské knihovny Hranice Monika Nováková. Mezi knihovny, kterým hrozí odstřižení od internetu, patří Drahotuše, Velká, Slavíč, Uhřínov, Valšovice a Lhotka.

Zájem o bezplatný přístup k informacím je přitom velký. Internet v hustopečské knihovně využívá nejvíce mládež a senioři. V potštátské knihovně informace zjišťují dokonce i turisté. V otevírací době na internet chodí přes deset lidí denně. Hranická pobočka ale hlásí mnohem více uživatelů.

„Denně u nás internet navštíví asi dvacet až třicet lidí. V některých dnech však zájem lidí výrazně překračuje počet počítačů s přístupem k internetu,“ objasnila Nováková.

PIK je určen hlavně malým knihovnám, kterým pomáhá v umožnění přístupu k informacím. Ročně internet dotovaný státem využijí tři miliony lidí. Zrušením projektu chce ministerstvo vnitra ušetřit sto milionů korun, které plánuje využít na platy policistů.

IVETA PODEŠVOVÁ