Jenže ani po čtvrt roce od uvedení do provozu veřejnost postoje představitelů města tak jednoduše nezjistí.

Elektronický hlasovací systém za tři sta tisíc korun, který měl nejen rychlejší a transparentnější průběh hlasování, ale také přehlednější výsledky obyvatelům města zajistit, k takovým cílům zatím nepomohl. Ze stávajících zápisů a zvukových záznamů, které se po zasedáních na webu města pravidelně objevují, se obyvatelé konkrétní jména stále nedozví.

Jednou z možností, jak rozhodnutí jednotlivých zastupitelů zjistit, tak zůstává přímá účast na jejich jednání. Těch se pravidelně účastní pracovníci IT oddělení, kteří zvukový záznam z akce pořizují.

„Výstupy ze zasedání samozřejmě existují. My ale zajišťujeme pouze technickou stránku věci a výstupy předáváme na kancelář starosty," uvedl vedoucí oddělení informačních technologií Roman Hynčica.

To potvrdila také Alena Šumšalová ze sekretariátu starostky.

„Konkrétní jména máme k dispozici jen tady. Dohodli jsme se, že výsledek, jak kdo u kterého bodu hlasoval, prozatím nebude přímo součástí zápisu. Rozhodlo se tak vedení," konstatovala.

Osobní cesta na radnici je tak doposud jedna z minima variant, jak si zaznamenané názory zastupitelů vyžádat. Jenže od září, kdy zastupitelé hlasují právě prostřednictvím elektronického systému, prý nikdo z obyvatel o výsledcích hlasování s konkrétními jmény zájem neprojevil.

„Lidé sem jen dříve chodívali kvůli nahrání zvukového záznamu na přenosný disk," dodala Alena Šumšalová.

Systém ve fázi záběhu

Podle tiskového mluvčího Městského úřadu v Hranicích Petra Bakovského je systém stále ještě ve fázi samotného „zaběhnutí".

„Zastupitelé tento systém využili zatím jen čtyřikrát. Zařízení stále ještě zkoušíme a jeho možnosti uvádíme postupnými kroky. Ve vývoji se samozřejmě bude pokračovat, i když další krok nyní termínově uvést nedokážu," řekl radniční mluvčí.

Podle tajemníka městského úřadu Vladimíra Vyplelíka je na vině technická komplikace.

„Je v tom technický problém, který se v současné době řeší," poznamenal.

Hranice elektronickým hlasovacím systémem navázaly na pořizování zvukových záznamů, které jsou pro veřejnost k dispozici na městském webu od konce minulého roku. Na úrovni dvacetitisícových sídel, byly Hranice vůbec prvním městem v republice, které si technologickou novinku pořídilo.