Počátek turistické sezony se blíží a region, který se může pyšnit spoustou historických památek i přírodních zajímavostí, by měl umět své klenoty náležitě „prodat“.

Pracovníkům infocenter ve všech městech bývalého okresu jsme položili čtyři stejné otázky. Ptali jsme se na historické památky, tip na pěší nebo cyklistický výlet, možnosti ubytování a sportovního vyžití ve městě. Zajímalo nás přitom, jak dobře pracovníci infocenter své město znají a jak ho turistům prezentují.

Hranice nabízí divy

Rezervace Hůrka s propastí je první, co napadlo jako tip na pěší výlet Barboru Novákovou z Městského informačního centra v Hranicích. Hned poté ale přicházejí další návrhy – arboretum, lesní naučná stezka, Zbrašovské aragonitové jeskyně. A několik tipů pro cyklisty.

Mezi historickými památkami nabídla Nováková trochu překvapivě jako první hrad Helfštýn, který je od Hranic vzdálen asi 10 kilometrů. Další možnosti ale na sebe nenechaly dlouho čekat. V Hranicích je také jediný autokemp v regionu a na infocentru mají přehled i o tom, kdy bude začínat sezonu.

„Máme tu i seznam a orientační ceny všech možností ubytování,“ dodala Nováková.

V Přerově to trochu drhlo

Zádrhel nastal při telefonátu do Městského informačního centra v Kratochvílově ulici v Přerově.

„Nesmíme novinářům podávat žádné informace. Zavolejte si za hodinu, až tu bude vedoucí,“ sdělila pracovnice centra. U instituce, která má sloužit k podávání informací, nás takový přístup poněkud překvapil. O hodinu později jsme již byli úspěšnější.

„Turisty, kteří chtějí vidět památky, posíláme na Horní náměstí a do muzea. Kdo má rád přírodu, může jít do Ornisu a udělat si procházku parkem Michalov,“ odpověděla na první dotazy vedoucí Marie Hloušková. Upozornila na Památník lovců mamutů, stezku v Předmostí a další akce s tematikou pravěku a archeologie.

Kdo se ale o pravěk nezajímá, měl by v přerovském informačním centru smůlu. O církevních památkách nebo architektonicky cenných stavbách z první poloviny 20. století se tu nedozví nic.

Cyklovýlety, sportovní vyžití i ubytování řeší MIC v Kratochvílově ulici odkazem na letáčky a propagační materiály, které si každý může na místě vyzvednout.

„Máme tu plavecký bazén a badminton. A také tenis by se dal,“ dodala vedoucí po naléhání, jestli by si přece jen nevzpomněla aspoň na nějaký sport, pro který má Přerov zázemí.

Lipník láká na památky i in-liny

Zcela jiný přístup má Turistické informační centrum v Lipníku nad Bečvou.

„Historické památky? Těch tu máme hodně,“ reagovala vedoucí TIC Věra Saňková na první dotaz. Vyjmenovala aspoň ty největší, doporučila prohlídkovou trasu a upozornila, že sezona začne speciální prohlídkou věnovanou kovářským exponátům.

Na otázku po možnostech výletů nejen uvedla několik konkrétních míst, která stojí za vidění, ale okamžitě i vyhledala, jakou barvu má turistická trasa, která k nim vede.

„Ze sportovního vyžití se lidé nejvíce zajímají o výlety na in-linech,“ doplnila Saňková a hend nabídla několik tras včetně možností, kde se při nich dá zaparkovat. Uby­tovací možnosti zjistí turisté z tištěných materiálů.

Kojetín? Tam vám poradí skvěle

Skvělé hodnocení si zaslouží i v Kojetíně, kde je vidět, že pracovnice infocentra město a okolí dobře zná. Když jsme se od památek dostali k možnostem cyklovýletů a pěších procházek, chvíli zaváhala.

„Cyklostezku tu nemáme. Ale je možné dojet po silnici do Bezměrova, odtamtud už vede stezka na Kroměříž. A hezký pěší výlet by mohl být Špalírem do Uhřičic a kolem Moravy,“ poradila Pavlína Dvořáková z Vzdělávacího a informačního centra na Masarykově náměstí.

Pro ubytování doporučila městský hotel Pivovar a dva soukromé penziony.

„Máme tu na ně telefonní čísla, v případě zájmu hned zjistíme aktuální ceny a jestli mají volno,“ dodala.

Kojetín podle ní nabízí široké sportovní vyžití, od koupaliště přes tenis, volejbal až třeba po skate park poblíž gymnázia.

V Tovačově info zatím na zámku

Největší nedostatky má v informování turistů Tovačov. Informační centrum tu zcela chybí, jeho funkci částečně supluje zámek.

„Máme tu i nějaké materiály k jiným místům než jen k zámku a mapky. Je tu přístup na internet, kde si mohou turisté dohledat třeba spojení.V rámci možností se snažíme zájemcům poradit,“ řekla kastelánka Květa Zajícová.

Chybějící infocentrum si dobře uvědomuje starosta Tovačova Leon Bouchal.

„Plánovali jsme ho. Uvidíme, až dá nová rada dohromady programové prohlášení, jestli se tam infocentrum neobjeví,“ dodal starosta.