Od šestnácti hodin tu po dobu sto padesáti minut diskutovali zúčastnění starostové, členové místní akční skupiny i zvídaví obyvatelé.

Závěrečné veřejné debaty ke Strategii rozvoje regionu Hranicko 2014–2020 se mohl zúčastnit každý, koho zajímá, jakým způsobem bude v nejbližších letech přerozdělováno 80 miliónů z evropských dotací.

Strategie budoucího rozvoje regionu se připravuje již tři roky a nyní se dostává do závěrečné fáze.

Program se hodlá zaměřit především na projekty týkající se dopravní bezpečnosti, sociální oblasti a vybavenosti škol, jelikož právě tyto oblasti jsou podle místní akční skupiny nejpotřebnější.

„Tak jak jsme to dnes představili veřejnosti, tak příští týden musí návrh projít valnou hromadou místní akční skupiny. Poté bude strategie předložena ministerstvu pro místní rozvoj. Jakmile ministerstvo program schválí, my můžeme začít vyhlašovat výzvy, do kterých se budou lidé moci přihlašovat se svými projekty," řekl předseda MAS Hranicko František Kopecký.

Prostředník mezi ministerstvem

Při rozdělování dotací slouží MAS jako jakýsi prostředník mezi ministerstvem a samotnými žadateli.

„Místní akční skupina slouží k tomu, aby žadatele našla, aby jim pomohla a aby je vybrala. Poté už to jde přes ministerstvo a jiné orgány," uvedl dále předseda skupiny.

„Hlavním důvodem těchto debat je umožnit každému se k návrhům vyjádřit. V našem zájmu není, aby si to sepsalo pár lidí někde za svým stolem, ale důležité je, aby i veřejnost měla možnost se podílet na strategii," dodal František Kopecký.

Strategie se připravuje již od roku 2014, právě proto se jedná o Strategii rozvoje regionu Hranicko 2014–2020. 

David Král