Mohl byste se pane doktore krátce představit našim čtenářům a možným návštěvníkům lázní?

Narodil jsem se v roce 1955 v jihoindickém státě Kerala. Z Indie jsem se poté přesunul do Japonska a pokračoval do Ameriky. Z ní jsem odcestoval do Anglie a odtud už do Prahy, kam jsem přišel v roce 1994. O dva roky později jsem se do Čech už přestěhoval.

Vraťme se ještě na začátek. Proč jste opustil rodnou Indii?

Už od dětství jsem chtěl vidět celý svět. Žil jsem blízko města Kochi, které je považováno za kosmopolitní město. V minulosti zde byli Portugalci i další evropské a světové národy a proto jsem si řekl, že když oni přišli sem, proč bych já zase nemohl objevit jejich svět.

Zanechalo ve vás Kochi ještě nějaké další vzpomínky?

Jednalo se o místo odkud expandovala historie a tu já mám velmi rád. Starosta města Kochi napsal první knihu, která se metodou Ájurvédy zabývá. Jedná se o velice drahou knihu a vlastní ji pouze tři královští vladaři v Evropě.

Čím vás Praha i celá Česká republika tolik zaujala, že jste se usadil zrovna zde?

Jedná se o takové tajemství. Do dnešního dne jsem si v podstatě logicky nezdůvodnil, proč jsem se usadil zrovna v Praze.

Ale nějaký důvod to určitě mít muselo?

Přeci jen teď už trochu vím. Zajímám se hodně o historii a té je Praha hodně plná. Studoval jsem hodně o historii hlavního města a v budoucnu se o tomto tématu pokusím i něco napsat. Získal jsem spoustu informací o magické Praze, která se rozvíjela zejména za Rudolfa II. Všichni známí alchymisté pocházeli z Kutné Hory a teprve poté přicházeli do Prahy. A Rudolf II byl prvním králem, který opravdu studoval pravou alchymii. Pro mě se jedná o velkého člověka, který se o problematiku zajímal velice seriozně. Z toho co vše jsem už zjistil mohu říct, že Praha je kolébkou alchymie v Evropě.

Jakým způsobem jste přišel do kontaktu s teplickými lázněmi?

Mám známého, který žije v Opavě a který zde pracoval. On mi řekl, abych Teplice určitě navštívil. Poté už jsem se seznámil s paní ředitelkou a domluvili jsme se, že by bylo krásné v takto pěkných lázních provádět Ájurvédu.

Mohl byste popsat co Ájurvéda je a jak působí na lidských organismus?

Ájurvéda je věda života. Ájur je život a véda je věda. Už moje maminka i babička praktikovali indickou medicínu a dá se říct, že mě k ní přivedly.

A kdybyste ji měl přiblížit trochu blíže?

Když jdete do hlubšího zkoumání, zjistíte, že důležité je vše z pozice klidu a ticha. Harmonie přijde a naše vnitřní orgány dostanou mentální i fyzicky mír. A mír ve vás vytvoří neustálý pocit štěstí. Když příliš pracujeme, nebo když jsme pod stresem, tělo pořád vibruje a je v napětí. A právě ke zklidnění těla může dojít tím, že při masáži se používají speciální medicínské oleje.

O jaké druhy olejů jde?

Oleje byly objeveny už před tisíci lety. Proto jsou velmi dobře vyzkoušené a ověřené. Lidé si třeba vůbec neuvědomují cenu těchto olejů, protože v některých zemích do nich přidávají různé esence a pak už to není ono. Je důležité, aby si lidé uvědomili, že pravý medicínský olej je něco jiného než upravený esencemi.

Je velký rozdíl mezi ájurvédskou a klasickou masáží?

Nemám vůbec nic proti švédské nebo klasické evropské masáži, ale tato masáž je unikátní. Jde o určitý způsob tajemství, protože člověk, který ji provádí, musí při tom provést určitou motlitbu. Z pozice maséra je potřeba k ní přistoupit s dobrým srdcem, že nechce žádným způsobem ublížit. Když se někoho dotknete s dobrým úmyslem, může se vyřešit spoustu problémů, které přicházejí. Hodně připomíná laskavý dotek naší maminky, když jsme byli malí.

Jdou nějak proti sobě Ájurvédská medicína a klasická západní medicína?

Pokud se podíváme na vše filozoficky, tak základní výukou Ájurvédské medicíny je, že se tělo může vyléčit samo. Můžu říct, že je moc dobře, že je v České republice tolik lázní. Alespoň není zdraví lidí jen v rukou lékařů, ale i v preventivních opatřeních, která si vyzkoušejí a kterými projdou právě lázních. Pokud by se pěkné prostředí lázní vytratilo, nebo přestalo používat, zhoršila by se kvalita zdraví lidí. Neříkám, že doktoři nejsou potřeba. Budou vždy třeba. Ale člověk je řeší až když se objeví nějaký vážnější problém. A to může být i pozdě. Zatímco lázně a masáže jsou určitou formou prevence.

Má Ájurvéda ještě další hlubší základy?

Ájurvéda je velice vědecky podložená filozofie. To co je dnes považováno za vědu v některých evropských zemích je podle mého názoru jen pseudověda. Myslím si, že to mohu tvrdit, protože jsem celou problematiku studoval. Věda nemůže patřit nějaké konkrétní zemi. Lidé se ptají na rozdíl mezi evropskou medicínou a ájurvédou a má odpověď je, zkuste najít, kdo byl otec chirurgie. Byl to Ind. Odkud prochází jazyk? Kdo vymyslel Pí? Vše je z Indie a lidé na to zapomínají. Myslím, že lidé určitě nepřijmou všechno, ale chtěl bych aby získali znalosti a souvislosti. Nejdůležitější je právě totiž znalost a chápání.

Sám jste řekl, že jste jako malý chtěl procestovat celý svět. To se vám podařilo. Mohl byste říct, kde se vám nejvíce líbilo?

To je dobrá otázka. Vždy šlo o osobní náladu a vnímání. Žil jsem v mnoha zemích. Mám moc rád Japonsko včetně jejich způsobu života. Současně mám moc rád i Tibet. Ale když spočítám všechny země, tak mě nějaké tajemství přivedlo do Prahy. Navíc i moje žena je Češka. Ono se to těžko vysvětluje, ale úplně mě fascinuje ten zvláštní mír, který zde vládne. Lidé obecně všude hledají mír a v této úrovni je Česká republika velmi vysoko postavená. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku