„Takzvaná Palačovská spojka by měla propojit severní mezinárodní dálniční a silniční trasy směrem na Ostravu, se silnicemi podobného významu ve směru Zlín-Slovensko. Spojka má protínat území tří krajů – Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského," shrnula základní informace přerovská senátorka Jitka Seitlová (NEZ).

Hlavním cílem tohoto dlouho plánovaného projektu je dostat kamionovou dopravu pryč z centra Hranic a dalších dotčených obcí. Podle posledního měření intenzity dopravy z roku 2010 projede středem Hranic denně na dvanáct tisíc vozidel.

Těžké kamiony mnohdy projíždějí po technicky a bezpečnostně zcela nevyhovujících cestách, které jsou navíc pod tímto náporem poškozovány. Od Palačovské spojky se zároveň očekává zrychlení dopravy a zvýšení celkového komfortu.

Při návštěvě Hranic v roce 2014 prohlásil tehdejší ministr dopravy Antonín Prachař, že Palačovská spojka by mohla být hotova do tří let. Tento příslib vzal za své s ministrovou rezignací.

Vznik pracovní skupiny

Na popud senátorky Jitky Seitlové však vznikla v nedávné době neformální pracovní skupina, v níž se budou soustavně angažovat starostové, senátoři tří volebních obvodů, a také zástupci institucí, které mají stavbu ve svých kompetencích.

„Skupina si klade za cíl zvýšit povědomí o naléhavosti vybudování spojky a klást důraz na urychlení její realizace," uvedla senátorka.

„Byl vydán souhlas k zahájení prací na dokumentaci pro stavební povolení pro dálniční přípojku z Valašského Meziříčí do Palačova. Projekt byl označen za potřebný," prohlásil v dubnu minulého roku mluvčí ministerstva dopravy Martin Horák.

Ministerstvo v tuto chvíli očekává, že se samotnou výstavbou by se mohlo začít do dvou let. Hotovo by pak mělo být kolem roku 2021. To však jen za předpokladu, že výkup pozemků proběhne hladce. 

Autor: David Král