Majitel firmy, obviněný nyní z krádeže, dostal v minulosti několik pokut za prohřešky proti životnímu prostředí. Ta poslední z konce února je milionová.
Vojenské cvičiště v lokalitě Závrbek v Lipníku nad Bečvou leží v těsné blízkosti řeky Bečvy, přírodní rezervace Škrabalka a také náhradního, ale již nepoužívaného zdroje pitné vody.
„Areál byl zarostlý, zanedbaný a vznikaly na něm černé skládky,“ vzpomněla Andrea Tomčalová z odboru životního prostředí lipnické radnice.
S nabídkou na bezplatnou rekultivaci přišla koncem roku 2006 firma Jaromíra Kohouta, která se zabývá zemními pracemi a také těžbou štěrkopísku. Vojenský útvar souhlasil.
„Došlo k uzavření smlouvy mezi touto firmou a Ministerstvem obrany. Jaromír Kohout ale nechal z cvičiště odvézt vytěžené štěrkopísky, ačkoli to smlouva neumožňovala, v celkovém množství asi 285 tisíc tun. V letech 2007 až 2009 je prodal různým subjektům, čímž Ministerstvu obrany vznikla škoda ve výši necelých 20 milionů korun,“ popsala hlavní body obžaloby mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.
Ohrožení vod?
Údajná krádež ale není jediným prohřeškem, kterého se Kohoutova firma v Závrbku dopustila.
Odtěžený materiál nahrazovala totiž podle Tomčalové odpadem a některé ze zkoumaných vzorků vykázaly nepřípustné hodnoty škodlivých látek. V blízkosti je navíc i zdroj pitné vody.
„Tamní prameniště ale od roku 2004 nevyužíváme a znečištění, které v okolí bylo zjištěno, je dál a nemá na něj vliv. Dotyčná firma nám pouze způsobila poškození pozorovacích vrtů, to je ale minimální a snadno odstranitelná závada,“ sdělil ředitel Vodovodů a kanalizací Přerov Miroslav Dundálek.
Další prohřešek? V dobývacím prostoru Haňovice
S firmou Kohout Invest mají zkušenosti i krajští úředníci z životního prostředí a také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ta této společnosti nedávno udělila milionovou pokutu za podobné počínání na jiném místě Olomouckého kraje.
„Do dobývacího prostoru Haňovice navezli odpad se skládky v Mohelnici, který pak překryli zeminou,“ popsal ředitel olomoucké pobočky ČIŽP Radek Pallócs. Pod svrchní vrstvu ukryli obaly, stavební odpad, kabely, dřevo či plastové a skleněné předměty.
„Proti pokutě jsme se odvolali správní žalobou,“ podotkl k tomu jednatel firmy Radovan Kohout.
Rozhodne soud
Zda ale firma měla či neměla povolení odtěžit a prodat štěrkopísky z vojenského cvičiště, musí rozhodnout soud.
„Ve čtvrtek jsme vyslechli další svědky. Jednání je nyní odročeno na červenec a bude se zpracovávat nový znalecký posudek,“ řekl předseda senátu Vladimír Hendrych. Zástupci firmy se k probíhajícímu jednání nechtěli vyjadřovat. Již dříve ale uvedli, že zakázka na cvičišti u Lipníka pro ně byla ztrátová.
Opatovický lom se zatím zavážet nebude, spor ale pokračuje
Hranický Kohout invest dostal milionovou pokutu za odpad
Obžalovaný je i Malý
Spolu s Jaromírem Kohoutem je obžalovaný také jeho kolega František Malý, který oslovil vojáky s nabídkou na bezplatné úpravy cvičiště firmou Kohout Invest.
Prvně jmenovaný je společníkem i ve dvou dalších firmách podobného zaměření, které dostaly v minulosti pokuty od České inspekce životního prostředí.
Jeho Revita Bečva musela zaplatit 800 tisíc korun za to, že u Milotic nad Bečvou razantně a nešetrně těžila štěrkopísky. Později dostala ještě čtyřsettisícovou pokutu za nedovolené kácení.
Další ze společností, ve které je Jaromír Kohout většinovým vlastníkem, zase v roce 2009 skladovala odpad ze stavby v kalové laguně čističky u Přerova. Moravské pískovny a lomy za to musely zaplatit 300 tisíc korun.
Zdroj fotografiií: S.O.S. Bečva