Dlouhé kolony aut stojící v dopravní špičce ve Svatoplukově ulici před vjezdem do křižovatky u bývalého kina jsou jen jedním z příznaků, který poukazuje na to, že centrum Hranic má problém se zvýšenou dopravou.

Mnoho řidičů tudy totiž jen projíždí, přičemž porušují dopravní značky u vjezdu do centra, upozorňující na to, že je tudy průjezd zakázán.

Jako první se začali situací zabývat městští policisté, kteří vloni provedli několik kontrol, zda řidič tento zákaz dodržují.

„Zaměřovali jsme se na kontrolu rychlosti vozidel, která je zde omezena na třicet kilometrů v hodině, a na dodržování zákazu průjezdu,“ informoval velitel hranických strážníků Miroslav Mann.

Podle jeho slov jsou kontroly dodržování průjezdnosti značně složité.

„Musíme rozmístit strážníky a zároveň využít kamerového systému tak, abychom řidiči dokázali, že centrem skutečně jen projel,“ vysvětlil Mann.

Při jedné z kontrol tak strážníci během dvou hodin načapali pět takovýchto vozidel, jejichž řidiči dostali za svůj přestupek blokovou pokutu.

„Musím říct, že to nebylo v dopravní špičce, protože za takovýchto podmínek by byly kontroly prakticky nemožné,“ podotkl Mann.

Podle jeho slov budou podobné akce pokračovat, radnice ale navíc vytvořila komisi, která se touto problematikou zabývá hlouběji.

„Dostal jsem mnoho podnětů od občanů, kteří na náměstí bydlí, a kteří si stěžovali na narůstající průjezd centrem. To byl také důvod, proč jsem vznik komise na zastupitelstvu inicioval,“ uvedl hranický zastupitel Vladimír Juračka.

Jako jeden z důvodů, proč stále více automobilů jezdí přes náměstí, uvedl fakt, že se řidiči snaží vyhnout Komenského ulici s velkým množstvím silničních retardérů.

„Jednou z možností, jak celou situaci řešit, by bylo úplné zabránění průjezdu městem,“ vysvětlil Juračka.

Cyklistům by se ulevilo

Podle jednoho z návrhů by se mohla například uzavřít Zámecká a Janáčkova ulice, kudy auta při průjezdu náměstím vyjíždějí ven.

Automobily by se tak z centra musely vracet stejným směrem, ze kterého přijeli, a zcela by se tak zamezilo průjezdu náměstím.

„Jezdili by tam tak jen lidé, kteří tam bydlí nebo kteří tam něco potřebují vyřídit,“ sdělil Juračka.

Jak k tomu podotkl velitel hranických strážníků, uzavřením Janáčkovy a Zámecké ulice by se vyřešil ještě jeden problém.

„V současné době zde musí cyklisté jedoucí ve směru od kina své kolo vést. Vysoké dopravní zatížení totiž neumožňuje, aby tudy mohli volně jezdit. Pokud by se podařilo prosadit zmíněné řešení, průjezd náměstím by se tak cyklistům zcela uvolnil,“ řekl Mann.