„Na dovolenou se všichni těšíme a bereme ji jako občerstvení těla i ducha. Nemusí ale přinést jen dobro, pokud se na ni nevybavíme se zvážením,“ říká Jaroslav Zedek, praktický a závodní lékař a také primář léčebny dlouhodobě nemocných v Nemocnici Přerov.

Lidé by podle něj měli před odjezdem zvážit svůj zdravotní stav, což platí zejména o pacientech s některými chronickými onemocněními – s pro kardiaky, diabetiky, astmatiky a alergiky.

Co na horečku a záněty?

I zdravý člověk by však měl svoji cestovní lékárničku vybavit několika druhy léků.

„Za prvé je to analgetikum, nejlépe takové, které zároveň snižuje horečku,“ říká lékař.

Z volně prodejných léků lze využít Ibalgin, Ataralgin či Saridon. „Prvně jmenovaný působí i proti zánětům, další dva obsahují kombinaci více účinných látek,“ doplňuje lékárnice z Lékárny Komenského v Přerově Jana Mašlárová.

Co na žaludek?

„Druhou skupinou léků jsou ty, které pomáhají při nejrůznějších kolikách včetně žlučníkových či ledvinových. Doporučuji například Algifen,“ uvádí dále Zedek. Tento lék však bez předpisu v lékárně nedostanete.

„Na podporu zažívání a proti křečím je dobrý volně prodejný rostlinný přípravek Iberogast,“ říká lékárnice a dodává, že při závažných kolikách však tento lék nepomůže.

Co na průjmy?

Důležité jsou také léky, které pomáhají při průjmech. Právě tato onemocnění bývají na cestách nejčastější komplikací. Bez receptu lze koupit Endiaron, Imodium nebo Smecta. „Smecta jsou sáčky rozpustné ve vodě. Jsou vhodné i pro děti,“ poznamenává Mašlárová.

Co do ciziny?

Pro delší cesty, zejména do méně obydlených oblastí, není podle lékaře od věci mít s sebou i širokospektré antibiotikum.

„Léky na bázi azitromycinu pokrývají jak infekce horních a dolních cest dýchacích, tak i záněty močových cest,“ říká Zedek.

Tyto léky, stejně jako antimalarika, nejsou ale k dostání bez receptu.

„Antimalarika u nás předepisujeme. Z antibiotik pouze jeden druh, a sice ten, který je zároveň i antimalarikum. Jinak zájemce o antibiotika odkazuji na jejich ošetřujícího lékaře,“ uvádí vedoucí lékařka Centra očkování a cestovní medicíny při Fakultní nemocnici Olomouc Jana Vlčková.

Co na oděrky?

„Lidé by také neměli zapomínat na léčiva pro místní podání, na drobná poranění. Doporučuji desinfekci Septonex ve spreji a framykoinovou mast na ošetření drobných ranek,“ poznamenává Zedek. Zmíněná mast je však k dostání opět pouze na předpis.

„Hojivý účinek má z volně prodejných Bepanthen plus nebo kalciová mast. Ta se navíc skvěle hodí i na ošetření spálenin od sluníčka, což lidé na dovolené určitě ocení,“ nabízí alternativu lékárnice.

Jaké očkování?

Toto základní vybavení by měli doplnit lidé, kteří pravidelně užívají léky nebo jsou sledováni pro chronické onemocnění. Pro cesty do exotických oblastí je navíc vhodné konzultovat doporučení s ošetřujícím lékařem nebo přímo v olomouckém centru cestovní medicíny. Tam zároveň poradí i s očkováním.

„I tomu, kdo hodlá strávit dovolenou na Moravě, bych doporučil si zkontrolovat očkování proti tetanu. Jinak se i oděrka po lehkém pádu může hodně vymstít,“ doplňuje Zedek.