„Jan Saudek tak plní slib, který dal naší galerii, když se nemohl dostavit na zahájení - a sice, že svou vlastní výstavu během jejího konání navštíví. Jednání nakonec vyústila tak, že výstavu prodlužujeme, abychom přítomností mistra ateliérové fotografie dodali lesk ukončení nejvýznamnějšího projektu letošního výstavního kalendáře,“ řekla vedoucí Galerie města Přerova Lada Galová.

Pouhý měsíc od zahájení výstavy je jasné, že městská galerie pokořila svůj dosavadní návštěvnický rekord. „Za čtyři týdny zhlédlo expozici přes šest tisíc návštěvníků. Jen během dne, kdy se konala vernisáž, prošlo dveřmi galerie na 1 378 příchozích,“ upřesnila Galová.

Koncert k nedožitým osmdesátinám přerovského skladatele a hudebníka Jaroslava Wykrenta zaplnil v neděli večer velký sál Městského domu. Wykrentovy známé písničky zazpívali hudebníci a hosté kapely IN blue, se kterou umělec v posledních letech vystupoval.
Vzpomínka na Jaroslava Wykrenta: narozeninový dort, Agnes i aplaus vestoje

Kromě originálních fotografií nabízí galerie k zakoupení sběratelské plakáty, pohlednice či publikace.

„Prodej se počítá ve stovkách kusů - nově jsme z Prahy od Saudků nechali přivézt tisky fotografií, které jsme dosud neměli, takže si je zájemci mohou přijít vybrat a případně opatřit autogramem přímo od Jana Saudka,“ dodala Galová.

Výstava „Jan Saudek 88“ v Přerově proto namísto původně plánované neděle 1. října skončí až o čtyři dny později - ve čtvrtek 5. října večer.

Slavnostní bohoslužba se uskutečnila v sobotu v kostele sv. Františka z Assisi v Beňově - rodišti arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana.
Arcibiskup Stojan má v Beňově sochu. Požehnal jí olomoucký biskup Josef Nuzík

Přerovská galeristka Lada Galová přiznala, že o uspořádání výstavy prací Jana Saudka usilovala už dlouho. „Teprve letos se ale přání podařilo proměnit ve skutečnost,“ podotkla.

Na výstavě je k vidění devadesát Saudkových fotografií a deset litografií z posledního období jeho tvorby. „Úplným bonbonkem je olej na malířské desce s ikonickým námětem rtů s názvem Marie č. I. Tento exponát se podařilo prodat už v průběhu vernisáže,“ zmínila.