Jako třeba osmapadesátiletý Rolf ze Zlína. Staré věci začal sbírat už jako malý kluk, v současnosti se specializuje na opaskové přezky.

„Hodnota věcí se těžko odhaduje, pro někoho je to bezcenná věc, pro někoho sběratelský unikát. Dnes tady prodávám kousky, které mám dvakrát nebo je nepotřebuji. Za utržené peníze si pak koupím zajímavé věci na burzách nebo na internetových portálech," prozradil šedovlasý muž. Ani z Drahotuš neodjel s prázdnou.

„Pořídil jsem si hasičskou opaskovou přezku, která byla původně prvorepubliková, ale je předělaná na protektorátní dobu – je z ní odstraněný československý státní znak a místo něj je přidělán znak protektorátní – hořící granát," ukázal pyšně na historický kousek, který je dnes těžko sehnatelný.

Poprvé do Drahotuš zavítal i Petr Holub z Bílovce. Před čtrnácti lety začal podnikat v bazaru, dnes už sice práci změnil, vášeň ke sbírání starožitných věcí mu ale zůstala.

„Mezi nejcennější kousky, které dnes nabízím, patří hodiny pendlovky ze třicátých let," pochlubil se. Zásoby ještě z dob bazaru má stále ve sklepě. „Mé současné přítelkyni se tyto věci doma nelíbí, dokonce se diví, že si je někdo vůbec kupuje. Nemůže to pochopit," dodal s úsměvem.

Jedna z největších burz na Moravě

Na akci dorazily tisíce návštěvníků. Venkovní otevřený prostor nebyl nijak ohraničen, jejich přesný počet se podle pořadatelů těžko odhadoval.

„Troufnu si říct, že dnes přišlo zatím nejvíce lidí, poprvé nám taky přálo počasí. Jestli se povede takto pokračovat dál, bude to jedna z největších burz na Moravě," uvedl spokojený organizátor Jiří Zemánek.

Přes velkou koncentraci účastníků se akce obešla bez větších problémů.

„Lidé by chtěli další burzu nejradši už za týden, ale to není možné. Kolem organizace je spousta starostí," vysvětlil.

Auto-moto-veterán burza se letos poprvé koná hned čtyřikrát. Zájemci by si v kalendáři měli zaškrtnout nejbližší datum 20. června.