Festival zahájí výstava výtvarníka Jiřího Slívy.

„Vernisáž kreslíře a karikaturisty, který ve svých malbách spojuje jazz a víno, doprovodí kapela Two Jazzy tvořená Kryštofem Janáčkem, Honzou Večeřou a Martinem Buňkou,“ uvedl pořadatel akce Bronislav Ludmila.

Na výstavu naváže prvním koncertem saxofonista a flétnista Michal Žáček a Mário Šeparovič. M

ichal Žáček je muzikant, který se prosadil i ve světě. Jeho jméno figuruje v desítkách hudebních desek populárních interpretů.

„Koncert s chorvatským kytaristou Máriem Šeparovičem bude pro posluchače jistě velkým zážitkem,“ pozval Bronislav Ludmila. Zpěvák a kytarista Mário Šeparovič ovládá několik nástrojů a jeho hudba se prolíná více žánry.

Na čtvrteční večer si organizátoři již po několikáté pozvali ruského klavíristu Alexandera Christianova. Talentovaný muzikant a skladatel, který žije v Praze, přijíždí do Hranic po každé s jiným projektem.

Kromě bohatých hudebních zkušeností je Alexander Christianov také ceněným skladatelem, který uspěl v několika soutěžích a ze studia hudby má dokonce doktorát. Spolupracoval i s muzikanty v Česku, mezi něž patří Tonya Graves nebo Věra Martinová. Na koncertě v Hranicích vystoupí v triu se zpěvačkou a skladatelkou Elenou Sonenshine a trumpetistou Martinem Jůzlem.

Jazz Q

V pátek rozezní jazzové struny formace Jazz Q s polskou zpěvačkou Dianou Siedlaczek. Kapela Jazz Q má dlouholetou tradici a získala spoustu úspěchů v Čechách i zahraničí. Jako náš první celek reprezentovala v roce 1968 československou jazzovou scénu na festivalu ve Španělsku. Pravidelně také vystupovala na zaoceánských parnících podél celé Ameriky.

Zajímavosti ze světa jazzu se dozví i studenti hranických škol.

„V pátek dopoledne pořádáme dva koncerty pro základní a střední školy. Žáci se dozví něco o historii a vývoji jazzu s ukázkami a s průvodním slovem,“ dodal Bronislav Ludmila.

Jazzoví improvizátoři se v pátek večer sejdou na noční jam session, kde společnými silami vytvoří jedinečný hudební zážitek. Pro milovníky tance a swingu letos do programu přidali i swingovou tančírnu, kterou pořádá taneční klub manželů Fojtů a účastníci se tak mají určitě, na co těšit.

autor: Jana Hostičková

Program – Evropské jazzové dny Hranice 2019

Středa 15. května

Jazz pro oči – vernisáž výstavy Jiřího Slívy – severní křídlo zámku od 17 hodin

Michal Žáček a Mário Šeparovič – Zámecký klub od 19 hodin

Čtvrtek 16. května

Alexander Christianov Trio – Zámecký klub od 19 hodin

Pátek 17. května

Historie a vývoj jazzu pro hranické školy – Koncertní sál v 10 a ve 12 hodin

Formace Jazz Q a Diana Siedlaczek – Zámecký klub od 19 hodin

Noční jam session – Zámecký klub po 21 hodině

Sobota 18. května

Swingová tančírna – Zámecký klub od 19 hodin