Vybrat si můžete, vlastně ani nevím z čeho, jakmile jsem uviděl na seznamu colu, automaticky jsem se rozhodl pro tento nápoj. Vím, nevybral jsem si zrovna atraktivní nápoj pro kavárnu, ale když já kávu zkrátka nerad. Jak jsem byl upozorněn, je docela na místě si z nápojového lístku vybrat ještě před vstupem do samotné kavárny.

Pro Kavárnu ve tmě byly stejně jako v minulém roce zvoleny prostory Hotelu Centrum. Když vstoupíte dovnitř do kavárny, skutečně se ocitnete v absolutní tmě. A to se samo o sobě člověku moc často nepoštěstí.

Tak aspoň po hlase

„Můžu sama, nemusím se vás držet?" „No raději bych to moc nezkoušel." „Tak aspoň po hlase? No tak když jinak nedáte, tak to můžete zkusit," nakonec svolil odvážné zájemkyni jeden z pomocníků, kteří doprovázejí návštěvníky ke stolům. Právě ti nejlépe vědí, že jít sám po slepu není žádná legrace. Sami totiž trpí zrakovým postižením.

Pokud jste nepřišel s vlastní partou, usadí vás ke stolu s cizími lidmi. Nabízí se podle hlasu zkusit uhodnout, jaký člověk asi tak může sedět naproti vám u stolu.

„Dvacet dva?" „Přesně."

„Jsem dobrej." Určit věk spolusedícího se po hlase poměrně dá. Někteří z hostů se však pouštějí ještě dál, a snaží se určit postavu, účes či oblečení.

Záblesky před očima

„Taky máš před očima takové záblesky?" ptá se dvaadvacetiletá Radka z Klokočí. „Totálně," odpovím a říkám si, že to je asi pro oči velký šok přejít najednou z úplného světla do úplné tmy.

Přibližně půl hodinka utekla velice rychle a po východu z místnosti bylo velice zajímavé, zjistit, s kým že si to člověk celou tu dobu povídal.

Akce Kavárna ve tmě slavila v loňském roce v Hranicích velký úspěch. Pro mimořádný zájem se tak rozhodli pořadatelé z neziskové organizace Tom Help celý projekt zopakovat.

„Určitě bychom byli rádi, kdyby se z toho stala tradice, a jednou ročně se tato akce do Hranic vracela," řekl organizátor Tomáš Plesník z týmu Tom Help. 

Autor: David Král