„Dnes pořádáme třináctý ročník soutěže O špičkový koláč a špičkovou slivovici. Jedná se o velice oblíbenou předvánoční akci, koláčů se nám tady dnes sešlo šestadvacet druhů a slivovice šestnáct vzorků," sdělila Vlasta Novotná za pořadatelský Spolek žen ze Špiček.

Podle jedné z pořadatelek mají takovéto události pro společenský život na vesnici stále velký význam. „Pořádat takovéto akce má podle nás i v dnešní době smysl. Lidé z vesnice se sejdou na akci s příjemným posezením a kulturním doprovodem, to je to oč tu běží," uvedla dále Vlasta Novotná.

Rok od roku se navíc soutěže kromě zavedených pekařek účastní také zástupci mladé generace.

„Určitě přibývají i mladší lidé. Jeden vzorek nám letos přinesly slečny, kterým je mezi deseti až patnácti lety. Jinak své umění zde ukazují také ženy z okolních vesnic. Takovou zajímavostí je, že jednoho z předešlých ročníků se účastnil místní muž, který tehdy dokonce obsadil třetí místo," dodala.

Návštěvníci, kteří svým hlasováním rozhodovali o letošních vítězích, neskrývali nadšení. „Letos jsem zde poprvé, přijel jsem na pozvání kolegyně. Musím říct, že kuchařky mohou být na své výrobky náležitě hrdé. Je vidět, že se všechny velice snažily, nakonec jsem ale musel vybrat pouze tři, které se mi nejvíce líbily," řekl ochutnávající návštěvník Antonín Juříček.

Zájem byl ale pochopitelně také o degustaci soutěžních slivovicí. „Musím říct, že zrovna tento vzorek, který jsem právě ochutnala, není můj šálek kávy. Ale například vzorek číslo jedna byl podle mého názoru velice dobrý," prozradila degustátorka Adriana Trousilová. Slivovici ochutnávaly se stejným nasazením jak muži, tak ženy.

„Jsem z vesnice, a na vesnici zkrátka pijí slivovici ženy i děti," doplnila v žertu Adriana Trousilová.

David Král