Před ní seděli už jen ti nejvýznamnější hosté, jako třeba český prezident Václav Klaus. Za ní pak přibližně 120 tisíc věřících.

Z hranického děkanátu mířilo v neděli do Brna hned několik autobusů. V jednom z nich seděla i paní Jana. „Vyrazili jsme ve čtyři hodiny ráno, abychom byli o půl sedmé na místě. Šli jsme pak asi čtyři kilometry pěšky, ale nikomu z nás to nevadilo,“ míní žena.

„Měla jsem stát asi ve druhé třetině hlediště, ale známí mi nabídli místenku v sektoru B1, který sousedil s cestou, po níž přicházeli kněží se svatým otcem k oltáři. V takové štěstí jsem vůbec nedoufala,“ neskrývá své nadšení paní Černá, která měla jako na dlani přílet prezidenta i papeže.

To ještě netušila, že se k oltáři přiblíží ještě víc. „Ve chvíli, kdy se pan prezident s manželkou usazovali na svá místa a průvod biskupů se svatým otcem se pomalu přibližoval k oltáři, objevili se před námi dva lidé z ochranky a volali: „Dvacet lidí ať se přesune do VIP sektoru,“ popisuje Černá události, které se prý odehrály nečekaně a velmi rychle.

„Najednou jsem seděla ve druhé řadě hned za naším prezidentem, vedle několika stovek kněží, kteří pak udělovali věřícím svaté přijímání,“ vypráví žena, které přinesla štěstí absence několika významných hostů.

Původně měl totiž na jejím místě sedět některý z pozvaných politiků či významných osobností kulturního života.

Mši svatou měla pak paní Jana jako na dlani. „Byl to úžasný zážitek. Byla jsem na tak významné církevní akci poprvé a vůbec jsem nečekala, že bych mohla sledovat papeže a jeho obřad tak zblízka. I na tváři hranického pana děkana bylo vidět překvapení, když jsme se po mši před oltářem potkali,“ směje se a nadšeně vypráví, jak z Benedikta XVI. vyzařuje klid, pohoda, vzdělanost a zároveň pokora.

„Kdybychom se všichni chovali podle toho, co nám tam kázal, bylo by na světě moc dobře,“ pokyvuje hlavou paní Černá a zážitek z neděle si ve svých vzpomínkách jistě uchová navždy.