„Vzhledem k tomu, že jsem měla doma také labradora, dala jsem se s paní do řeči a ona mi začala vyprávět o společnosti Pomocné tlapky, která tyto psy cvičí. Pak psy poskytují zdarma klientům, cože je velká výhoda," začíná vyprávět Kateřina Macháčková, které se na této společnosti líbí především zpětná vazba od klientů.Kateřina Macháčková vychovává budoucí asistenční psy.

„Je výborné, že zde funguje kontrola, jak se klient k psovi chová a jak s ním pracuje. Navíc pokud by náhodou pes měl zdravotní problémy, tak se Tlapky postarají i o potřebnou péči," povídá dál.

Na webových stránkách pomocnetlapky.cz si poté Kateřina Macháčková vyhledala, že Pomocné tlapky hledají dobrovolníky na předvýchovu štěňat. Rozhodla se to vyzkoušet, a tak se přihlásila a vyplnila dotazník týkající se zázemí, kde bydlí a v jakém prostředí a netrpělivě čekala na první štěně.

„Samotná předvýchova trvá od sedmého, osmého týdne štěněte až do jednoho roku, kdy psa musím naučit základním povelům, základní poslušnosti a socializaci, což znamená přístup do veřejných prostor jako jsou kina, divadla, sportoviště, ordinace lékařů, autobusy, vlaky a tak podobně," vyjmenovává psí vychovatelka. Psi totiž musí být perfektně připravení na jakoukoliv situaci.

Následně pes putuje do specializovaného výcviku, kde se mu věnují profesionální trenéři.

Devět vychovaných psů

„Já osobně jsem jich vychovala devět. Každý rok jedno štěně. Citový vztah si vždy vytvořím, ale nejtěžší pro mě bylo odevzdat prvního psa, musela jsem si vzít dva dny volna, kdy jsem chodila po lesích a smutnila nad tím, že jsem ho musela dát pryč," vzpomíná na nejtěžší chvíle předvýchovy.

„Zlom nastal, když jsem po ukončení speciálního výcviku psa měla možnost setkat se na slavnostní promoci psů s holčičkou, která ho dostala. Když pak vidím, kam pes putuje a co pro toho člověka znamená, tak bolest ze ztráty psa pomine," popisuje své pocity Kateřina Macháčková, která se zná se všemi klienty, kteří mají její psy.

Nyní pečuje o labradorskou fenku Sunny, kterou si přivezla 13. března a už nyní se malé štěně umí vyčůrat na povel, na zavolání přiběhnout, či si zalézt na své místo.

„Je opravdu šikovná. Když se jí chce čůrat, sedne si před dveře, aby nám dala znamení, že je třeba jít a ví, že do kuchyně nesmí. Celkově tíhnu k labradorům, jiné psy ani nechci," směje se ochotná cvičitelka, kterou nejvíc baví pokroky psů a to že každý je jiný.

„Nejvíc mě ale dojímá výsledek, kdy vidím dvojici, která k sobě prostě patří," zakončuje žena, která vychovává budoucí asistenční psy a má vynikající výsledky. Jak bude pokračovat výcvik malé Sunny a více o Pomocných tlapkách se dozvíte v některém z dalších vydání Přerovského a hranického deníku.