Víly Jeskyňky po třináct let zdobily prostranství před lázeňským domem Moravan. Znázorňovaly dvě větší a tři menší postavy a svůj název si vysloužily proto, že stály nad vchodem do Zbrašovských aragonitových jeskyní.

„Když jsme se teď dozvěděli, že místo nich stojí v lázních nová plastika, začali jsme se zajímat, kde Víly Jeskyňky skončily,“ řekla manželka dřevořezbáře Anna Musilová, které je díla, jež z lázní zmizelo, líto.

„Zatím jsme zjistili jen to, že prý byla ta socha shnilá a tak se musela vyhodit,“ dodala smutně.

Josef Musil pocity své ženy sdílí.

„Kdybych věděl, že mají v úmyslu Jeskyňky vyhodit, tak bych si je odvezl domů, tam je zrestauroval a umístil do své zahradní galerie,“ konstatoval Musil.

Strom naděje zachránil

Stejným způsobem totiž skončil i jeho Strom naděje, znázorňující zdravé a nemocné srdce, které se v lázních léčí. Vznikl z uschlé lípy nedaleko lázeňského sanatoria Janáček v Teplicích nad Bečvou, kde pak také 13 let stál.

Když pak později této devětapůlmetrové plastice kdosi uřezal rašící větev a neuklidil po sobě piliny, ty do sebe nasály vlhkost a socha začala hnít.

„Nechal jsem ji rozřezat a přivézt domů a dodnes stojí u nás na zahradě,“ dodal dřevořezbář.

Místo Víl stojí Víra

Shnilá byla podle informací výkonné ředitelky lázní i plastika Víly Jeskyňky.

„Plastika už byla hodně ztrouchnivělá, bylo nám to samotným líto, k Moravanu už tak nějak patřila,“ uvedla Irena Vašicová.

„A shodou okolností se u nás před časem léčil jiný dřevořezbář, který navrhl, že pro nás vyrobí plastiku novou,“ dodala.

Lázně tento dar přijaly a dílo dostalo název Víra, láska, naděje. Před několika dny ho její autor Jan Vitásek osobně nainstaloval místo Jeskyněk. „Zůstal tam po nich jen betonový podstavec, tak jsem ho použil,“ uvedl autor nového díla a dodal, že svou plastiku zevnitř provzdušnil, takže by shnít neměla.

Jednu sochu voda dala, druhá vzala

O další sousoší přišel Josef Musil v Teplicích nad Bečvou během nedávných záplav. Znázorňovalo památku na povodeň v roce 1997 a neslo i stejný název. Bylo umístěno na pravém břehu řeky a ta si ji teď odnesla neznámo kam.

„Jedna povodeň lázním sochu dala, druhá jim ji vzala,“ komentoval událost její autor, který už tak přišel v lázních celkem o tři svá díla.