Starosta Antonín Tomeček se hájí tím, že jiní občané si na jehličnany stěžovali. Prý jim bránily ve výhledu při výjezdu na hlavní cestu. Budou proto nahrazeny jinými stromy.

S kácením vysokých smrků u hlavního tahu přes Opatovice počítala obec už v záměru, který nechala zpracovat vloni na podzim. „Na rekonstrukci veřejné zeleně jsme už dostali i dotaci z programu Leader,“ uvedl starosta obce Antonín Tomeček.

Na vzrostlé jehličnany si podle něj stěžovala řada občanů. „Lidé navrhli jejich pokácení, neboť jim vadily při výhledu, když vyjížděli od svých domů na cestu,“ vysvětlil starosta. Podle něj nezmizí od cesty jen stromy, ale i keře.

Jarmila Liedermannová vyjíždí kolem smrků na cestu denně. Jí ale ve výhledu nebrání. „Nevidím přes živý plot, který roste těsně kolem chodníku. Smrky ale stojí kousek dál od cesty, tak nechápu, komu mohou při výjezdu od domu překážet,“ diví se žena.

S náhradní výsadbou, při níž by smrky měli ustoupit listnatým stromům, zásadně nesouhlasí. „Smrky nám slouží jako protihluková bariéra, zatímco listnáče příliš hluku a smogu nezachytí,“ tvrdí. Soused paní Liedermanové je však stejného názoru jako obec. „Ty smrky už jsou přerostlé a překážejí. Když sem nedávno pro manželku přijela sanitka a pak vyjížděla zpátky na cestu, musel jsem ji navigovat,“ postěžoval si František Číhal.

Na jeho žádost už obec odstranila i část živého plotu u chodníku. „S náhradní výsadbou listnatých stromů ale také nesouhlasím. Vedle u souseda je zasadili taky a teď už jsou tak vysoké, že prorůstají mezi elektrickými dráty. Až je jednou zkrátí, bude to vypadat hrozně,“ konstatoval Číhal.

„Je těžké se lidem zavděčit,“ krčí rameny starosta Tomeček. „Co se líbí jednomu, to vadí druhému a naopak,“ povzdychl si. Podle něj se obecní úřad snaží Opatovicím vrátit původní tvář.

Jehličnany u hlavní tahu přes obec jsou podle starostova názoru přerostlé a okrasné listnaté stromy budou mnohem vhodnější. Stávající živé ploty by pak měly nahradit záhony s trvalkami. „Tuto vizi už schválilo i zastupitelstvo,“ podotkl Tomeček.

Přesto je prý ochoten s lidmi o kácení a náhradní výsadbě diskutovat. „Pokud bude mít paní Liedermannová i kdokoliv jiný zájem, ať přijde, já ho seznámím s tím, jak přesně bude obec s novou zelení vypadat,“ uzavřel starosta Opatovic.

Kateřina Kapková