„Úroda byla velmi slušná, ale tím, že byl nástup léta tak rychlý, všechno se nakumulovalo do jednoho období a začalo dozrávat najednou. Ve chvíli, kdy nám uzrály třešně, zároveň byly i rané meruňky. To samé jsme měli i se zeleninou,“ popisuje šéf organizace Českého zahrádkářského svazu Pod Křivým v Hranicích Pavel Pořízek.

Nejen, že se ovoce díky teplým dnům muselo co nejrychleji očesat, také hospodyňky se měly co otáčet. Do kuchyně se jim totiž nahrnulo všechno najednou.

„U nás doma se dělá všechno, kompoty i marmelády. Máme rádi také zeleninu, takže zavařujeme plněné papriky se zelím, s okurkami, děláme různé čatný a čalamády,“ říká Pavel Pořízek.

Marmeládu za marmeládu

Jednou z výhod zahrádkářské kolonie je takzvaný výměnný obchod, který při nadměrné úrodě zafungoval i letos.

„Právě marmelády jsme dělali na základě výměnného obchodu, té letos máme opravdu hodně. Někdo má více jahod, jiný zase více meruněk, tak jsme si to povyměňovali, jak se to hodilo,“ pokračuje s úsměvem.

I přes dlouhotrvající sucho hodnotí Pavel Pořízek letošní úrodu kladně.

„Ten kdo zaléval, měl úrodu pěknou. Byly krásné brambory i česnek a papriky teď chytly druhou mízu,“ líčí. Podle jeho slov je také důležité nepěstovat stejnou zeleninu stále na jednom místě, ale záhony prostřídávat. Podzim je též vhodná doba na hnojení.

„Dobrou variantou je zelené hnojení, které zeminu hodně dezinfikuje, vzejde během týdne, a půdu to zlehčí,“ radí Pavel Pořízek, který je původním povoláním učitel. V současnosti je v důchodě, ale zahradničení se věnuje dlouhých třicet let.

Mega rajčata

A co nejoriginálnějšího se mu podařilo vypěstovat?

„Několik experimentů jsme tady se sousedy zkoušeli, například bavlnu. To se nám ale nepovedlo. Před pár lety jsme zkusili pěstovat arašídy z podzemnice olejné. Mně to sežrali nějací brouci, ale soused měl až čtyřcentimetrové buráky. A přede dvěma lety jsme byli s manželkou na dovolené v Rusku a dovezli semínka rajčat, které tam byly ve slevě. Zkusili jsme to nasadit a největší rajče mělo 1,43 kilogramů,“ pochlubil se na závěr zahrádkář.