Ještě předtím než požádají o tuto variantu, si budou muset zodpovědět otázku: Chci jít do práce, ale mám kde umístit své dvouleté dítě?

Na školky se přitom spoléhat nemohou. Většina z nich totiž přijímá děti až od tří let, ve výjimečných případech od dvou a půl let.

„Přijímáme děti podle priorit na základě naší stanovené vnitřní směrnice. To znamená, že přednostně mají na umístění právo předškoláci, potom děti čtyřleté a tříleté. Jen v případě, že máme volné místo, vezmeme i dvou a půlleté dítě. Ovšem mladší nepřijímáme. Takové dítě by nesmělo nosit plenky a muselo by zvládnout zařadit se do kolektivu,“ potvrdila ředitelka Mateřské školy v Kratochvílově ulici v Přerově Lea Vodičková.

Rodičům se tak po skončení dvouleté rodičovské dovolené nabízí několik možností. Buď se rodina spolehne na příbuzné, nebo si zajistí placenou paní na hlídání.

„Mám už vybráno. Do práce půjdu po dvou letech a hlídání už mám domluvené s manželovou maminkou, která je v důchodě,“ svěřila se maminka čtyřtýdenního syna Hana Švestková z Bystřice pod Hostýnem.

Babičky si však nemůžou zajistit všichni. Rodičům se tak naskýtá ještě jedna možnost, a to umístit dítě do jeslí. Jediné takové zařízení v regionu funguje v Přerově. O jeho služby stoupá rok od roku zájem.

„Jsme celoročně obsazeni. To znamená, že se v našem zařízení staráme takřka trvale o pětačtyřicet dětí,“ uvedla ředitelka Městských jeslí v Přerově Helena Zatloukalová.

Z toho, že by byli časem zavaleni žádostmi rodičů o umístění dětí, obavy ale nemá. „Když zaznamenáme nápor, na vzniklou situaci jsme schopni pružně reagovat,“ dodala Zatloukalová.

Jesle přijímají děti ve věku od jednoho roku a půl, ale po domluvě lze v tomto zařízení umístit i mladší batole.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Jak dlouhou mateřskou? Je třeba rozhodnout se včas

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika