S tímto stavem jsou obyvatelé Tovačova pochopitelně nespokojení. Zdejší radnice jedná o možné změně situace. „Vadí mi, že se tam nemůžu koupat. Přestože jsou tam ryby, je to pořád lepší než chlorovaná voda na bazéně,“ řekla sedmnáctiletá Jana Jeklová. Špinavá voda a ryby brání v koupání taky obyvatelce Tovačova Johaně Olejníčkové. „Dalším důvodem, proč se tam nedá rekreovat, je chybějící sociální zařízení,“ doplnila seznam nevýhod koupání v Tovačovských jezerech šedesátiletá Karla Kůrková.

Přitom spolu s tovačovským zámkem jsou jezera největším zdejším turistickým lákadlem. „Snažíme se jednat s majiteli areálu, aby se situace kolem jezer změnila. Rádi bychom v tovačovských jezerech zavedli řízené koupání,“ řekl starosta Tovačova Leon Bouchal. Podle jeho představ je ale nutné nejprve vytyčit břehy, vystavět sociální zařízení a najmout plavčíka, který by dohlížel na vodní radovánky návštěvníků. „Policisté by pak kolem jezer nemuseli hlídkovat a vyhánět lidi, kteří nedodržují zákaz koupání,“ doplnil Bouchal.

Společnost Českomoravské štěrkovny, která je majitelem areálu, podporuje snahu města o zřízení rekreační zóny ve vybrané části tovačovských jezer za předpokladu, že budou splněny zákonné požadavky. Uvedl to tiskový mluvčí společnosti Petr Dvořáček. „Jsme připraveni se zastupiteli města o této záležitosti jednat,“ potvrdil Petr Dvořáček.

V současnosti se všechna tovačovská jezera využívají k těžbě štěrkopísku z vody, přičemž tři z nich představují pravý ráj pro rybáře. Co bude s čtvrtým jezerem, ukáže čas.