V budově, ve které sídlí největší hranická školní jídelna, školní družina a několik tříd základní školy, budou probíhat rozsáhlé úpravy, které si s největší pravděpodobností vyžádají úplné zavření jídelny.

„V rozpočtu města je vyhrazeno celkem dvacet milionů korun, z toho více než šest milionů je dotace na zateplení ze Státního fondu životního prostředí. V současnosti probíhá výběrové řízení, jehož výsledek bude znám přibližně v druhé polovině března,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Připravovaná rekonstrukce se týká především kompletního zateplení budovy. Teplota v místnostech během dnů, kdy teploty klesají pod bod mrazu, totiž není optimální. Opravovat se bude mimo jiné také vzduchotechnika v kuchyni a ve výdejně jídel, změny se dočkají také sociální zařízení v budově. V plánu je i výměna oken a střechy.

Ředitel školní jídelny, které se rekonstrukce dotkne zřejmě nejvíce, věří, že se mu podaří dohodnout s firmou, která bude opravy provádět, aby jídelně umožnil alespoň částečný provoz. Jak ale informuje strávníky na svých internetových stránkách, jídelna bude od poloviny června do konce letních prázdnin uzavřena.

O téměř tisícovku dětí, studentů, důchodců a další strávníků, kteří služeb jídelny každodenně využívají, je prý postaráno. Budou mít možnost docházet do dalších školních jídelen, které ve městě fungují, a to při Základní škole Šromotovo a Základní škole Struhlovsko. Rodiče malých dětí však o cestě svých dětí za obědem přes polovinu města nechtějí ani slyšet.

„Své děti určitě nebudu posílat jinam. Bála bych se, že je cestou něco srazí. Radši budu chodit domů dříve, nebo si prodloužím polední přestávku, abych jim doma něco uvařila,“ uvedla jedna z maminek.

Zdržovat se s obědem nechtějí ani studenti gymnázia, kteří se pravidelně stravují v jídelně na 1. máje. „Nikam na Struhlovsko chodit nebudu, ani nevím, kde to tam vlastně přesně je. Dojít tam a zase zpátky do školy během jedné volné hodiny se nedá stihnout. Těch pár týdnů asi budeme muset chodit do stánků s rychlým občerstvením,“ sdělil student gymnázia Jiří Sumara.

Plné ruce práce má v těchto dnech i vedení Základní školy 1. máje, které díky rekonstrukci na několik týdnů přijde o jednu ze svých budov, ve které sídlí školní družina a první třídy. „Vše je neustále v jednání s panem starostou. Domlouváme, kam umístit nábytek, kde se budou žáci učit a do jakých jídelen budou chodit na obědy,“ řekl zástupce ředitelky ZŠ 1. máje Ivan Straka.

Rekonstrukce budovy červené jídelny má probíhat především v letních měsících, kdy mají děti prázdniny. Vedení školy doufá, že opravy skončí v plánovaném termínu a od začátku září bude budova červené jídelny opět, s novou vzduchotechnikou a zateplená, plně fungovat.