„Už v průběhu tvorby první knihy mi do rukou přicházely stále nové fotografie a mě přišlo velmi zajímavé a lákavé zmapovat celé dvacáté století v Hranicích. Jedná se třeba o stavbu sídlišť a nebo demolice, které probíhaly na začátku 21. století,“ prohlásil na úvod Jiří J.K.Nebeský.

Problémem při sestavování takové knihy může být shánění dostatečného množství zajímavých fotek.

„Tak fotky k vám nikdy nepřijdou jenom tak. Většina z těch, které jsou v knize pochází buď z muzeí nebo ze soukromých sbírek. Výhodou Hranic jsou také lázně a umístění vojenské posádky. Díky tomu se vydávala a dochovala spousta pohlednic,“ pronesl k zaplnění knihy autor.

Knížka obsahuje celkem 55O fotografií a každá má svůj popisek.

„Sám ji nazývám jako procházku starými Hranicemi. Snažil jsem se o to, aby se čtenář na každou ulici mohl dívat dům po domu a měl možnost si připomenout, jak vypadaly Hranice třeba v 70 nebo 80 letech,“ řekl k pojetí knihy Jiří J.K.Nebeský.

Je samozřejmé, že taková kniha nevznikne ze dne na den. Kromě znalosti města je potřeba mravenčí práce při získávání dalších informací.

„Pokud se bavíme o knížce jako celku, tak jsou za tím desítky let poznávání. Samotná tvorba knihy trvá přibližně rok. Nejpracnější je fotky sehnat a naskenovat,“ poznamenal k tvorbě autor.

První knížka vyšla autorovi v roce 2007, druhá o tři roky později a proto se sama nabízí otázka, zda bude i další pokračování.

„Tak zatím si nejsem jistý, protože momentálně nemám žádný konkrétní nápad. Mě zajímají Hranice z toho historického pohledu a tak si myslím, že první dvě knížky už to poměrně dobře zmapovaly,“ uzavřel své povídání autor knížky Hranice na starých fotografiích Jiří J. K. Nebeský.