Do druhého kola se přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) probojoval spolu s ředitelem nemocnice v Hranicích Eduardem Sohlichem (ODS). Lajtoch ve druhém kole vyhrál zhruba o 6500 hlasů. Získal 61,06 procent hlasů, Sohlich skončil na druhém místě s 38,93 procenty.

„Mám z toho velkou radost a chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří mě podpořili,“ svěřil se se svými pocity krátce po vyhlášení výsledků znovuzvolený Jiří Lajtoch.

Ten se také netajil tím, že poslední týden před konáním druhého kola voleb prožíval s velkým vypětím.

„Byl jsem vystaven brutálním útokům, aroganci a sprostého jednání ze strany Hučínových příznivců, ale i pana Sohlicha. Ti neustále vyhledávali konflikty, například v podobě přetahování se o podium na přerovském Masarykově náměstí, kde jsem měl mít poslední předvolební mítink. Jsem rád, že jsem to všechno ustál a ještě jednou děkuji voličům, že mi projevili důvěru, a to i přesto, že jsem byl některými protikandidáty očerňován jako líný a neschopný člověk. Říkal jsem si, že pokud volby nevyjdou, slušnost se v naší zemi nevyplácí a arogance naopak vyhrává,“ dodal vítěz letošních senátních voleb Lajtoch.

Ten zároveň sdělil, že sídlo své dosavadní senátorské kanceláře nehodlá měnit.

„Kancelář budu mít stále na Žerotínově náměstí v Přerově. Uvažuji však, že do budoucna zřídím detašované pracoviště také na Novojičínsku a v Hranicích. Zároveň chci umístit kontaktní schránky do některých větších obcí na Přerovsku,“ nastínil své plány primátor a znovuzvolený senátor na následující šestileté období.

O okamžitém odstoupení z funkce přerovského primátora ale neuvažuje.

„Jak už jsem několikrát říkal, rád bych dokončil v tomto volebním období rozdělanou práci na magistrátu,“ vysvětlil Lajtoch, kterému ve druhém kole voleb určitě pomohly i hlasy ostatních politických stran.

Otevřeně ho podpořili například komunisté a jedna z neúspěšných kandidátek v prvním kole voleb Vlasta Jančárová (nez.).

Druhý z finalistů senátních voleb, Eduard Sohlich, porážku přijal. Jeho první kandidatura do Senátu prý pro něj byla obrovskou životní zkušeností.

„Volební výsledek je odrazem současného trendu. I když jsme měli volební kampaň dobře připravenou a odvedli kus práce, doplatili jsme na celostátní politickou situaci. Toho, že jsem do voleb šel, však určitě nelituji. Děkuji všem voličům, kteří mě i ve druhém kole voleb podpořili. Dokonce jsem ve druhém kole získal mnohem více hlasů než v tom předešlém,“ zhodnotil volební výsledky ředitel nemocnice v Hranicích a kandidát za ODS Eduard Sohlich.

Možnost zvolit si svého senátora využilo v prvním kole voleb 36,17 procent voličů, ve druhém kole byla volební účast nižší – dosáhla 27,28 procent. To však očekávali členové volebních komisí, ale i olomoucký politolog Pavel Šaradín. Ten odhadoval volební účast ve druhém kole voleb okolo 20 procent.

Jiří Lajtoch

Politická příslušnost: ČSSD
Věk: 54 let
Vzdělání: Vysoká škola dopravy a spojů v Žilině
Povolání: od roku 2006 primátor Přerova, v roce 2007 zvolen v doplňovacích volbách senátorem volebního obvodu 63
Rodinný stav: ženatý, 2 děti
Záliby: literatura, sport – cyklistika, plavání a turistika

Volební výsledky 1. kola

Účast: 36,17 %
Jiří Lajtoch: 32,56 %
Eduard Sohlich: 20,42 %

Volební výsledky 2. kola

Účast: 27,28 %
Jiří Lajtoch: 61,06 %
Eduard Sohlich: 38,93 %