Jednou z nich je i čtyřicetiletá žena, která si však nepřála zveřejnit jméno. Loni v srpnu jela brzy ráno na bruslích po cyklostezce mezi Přerovem a Lipníkem.

„Najednou z protisměru vyletěl ze zatáčky muž, také na bruslích, vrazil do mě a nechal mě tam ležet v bezvědomí. Probrala jsem se až na zemi,“ popsala žena. Sama se po nehodě dostala k autu a dojela do Přerova do nemocnice.

Ze zranění se dlouho léčila.

„Měla jsem ortézu, prasklou klíční kost, pochroumaná žebra a hlavně jsem měla hodně rozbitou nohu, do dneška tam mám jizvu,“ uvedla. Od té doby už si na brusle nestoupla a podle vlastních slov už to ani nikdy neudělá.

Podle přerovské policejní mluvčí Silvie Zajícové by muži, který bruslařku srazil, hrozily až dva roky vězení za neposkytnutí první pomoci. Pokud by jí způsobil i zranění s dobou léčení delší než čtyřicet dva pracovních dnů, mohl by být obviněný i z ublížení na zdraví z nedbalosti. Žena se však rozhodla situaci nijak neřešit.

„Nemám moc dobré zkušenosti s řešením takových situací a nemyslím si, že by to někam vedlo,“ řekla.

Kvůli psovi skončila v příkopu

Podobnou zkušenost má i jiná bruslařka, i když se vyhnula vážnějšímu zranění.

„Jely jsme s kamarádkou na bruslích, koupat se do Oseku a na úzkém úseku asi v půli cesty jel proti nám na kole muž se psem, kterého měl sice na vodítku, ale dost na volno. Muž se mi sice vyhnul, ale psa moc nesledoval a ten mi vběhnul pod nohy,“ uvedla třiadvacetiletá studentka z Přerova, která si také přála zůstat v anonymitě. Nechtěla se s ním srazit, a tak spadla do příkopu.

„Nebylo to nic vážného, odřela jsem si ruce a kolena a trochu si narazila hlavu. Ale to asi jen díky tomu, že jsem spadla do trávy. Kdyby to bylo na asfaltu, tak nevím,“ řekla. I v tomto případě muž odjel, aniž by jakkoli pomohl.

Mnozí sice nehodu neměli, ale na bezohlednost uživatelů cyklostezky si stěžují.

„Je tam obrovská bezohlednost, někdy jedou třeba i tři cyklisti vedle sebe, neuhnou a ohání se tím, že jsou na cyklostezce,“ postěžovala si Petra Nováčková.

Nezapomínejte na přílby a chrániče

Lidé by však neměli zapomínat, že i na takových cestách platí pravidla silničního provozu.

„Co se týká chování na cyklostezce, dodržují se pravidla jako na běžné komunikaci, to znamená jezdit vpravo, dávat přednost zprava,“ vyjmenovává Zajícová s tím, že lidé by neměli zapomínat, že na cyklostezce se můžou pohybovat i chodci. Mladší osmnácti let by neměli při jízdě na kole zapomínat na přilbu, která je pro ně povinná.

Lékaři zároveň varují hlavně bruslaře před neopatrnou jízdou. Právě oni jsou nejčastějšími pacienty ortopedie.

„Ročně řešíme stovky zlomenin způsobených pádem na bruslích. Lidé se stále nepoučili a nenosí chrániče,“ upozornil nedávno lékař ortopedicko-traumatologického oddělení přerovské nemocnice Pavel Přikryl. Nejdůležitější je podle něj chránit si ruce, nezáleží na tom, jak je jezdec pokročilý.

„I výbornému bruslaři se může do bruslí dostat kamínek nebo větev a spadne mnohdy ještě z větší rychlosti, než začátečník, který jede pomalu,“ tvrdí Přikryl. Chrániče sice podle lékaře nejsou stoprocentní ochranou, často však mohou zabránit tragickým následkům pádu.

BARBORA HANOUSKOVÁ, NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ