„Jsme mile překvapeni, protože dorazilo hodně lidí. Jsou tu samozřejmě nejen místní, ale i příbuzní zdejších obyvatel, rodáci, a také lidé z okolních vesnic,“ zhodnotila předsedkyně Osadního výboru v Drahotuších Vlasta Zapatová.

Drahotušská pouť má své pravidelné návštěvníky, ale mezi nimi se každoročně objeví i nováčci. „My jsme se sem zatoulali úplně náhodou. Jeli jsme na koupaliště a dcera si někde přečetla, že je tu pouť, tak jsme na ni zajeli. Chtěli jsme vnukům zpestřit prázdniny,“ svěřila se Jana Zahradová.

Anenská pouť byla stejně jako loni rozdělena na část s moderními pouťovými atrakcemi a na dobovou pouť, prezentující lidová řemesla. Historická část programu se nacházela u místního kostela sv. Vavřince. Návštěvníci se tak mohli seznámit například s prací hrnčíře či košíkáře. Pro děti bylo připravené loutkové divadlo i ručně poháněný dřevěný kolotoč. Program byl v režii Studia Bez kliky.

Ani tentokrát nechyběla úspěšná soutěž O nejlepší hodový koláč. Tři nejlepší vzorky vybírala pětičlenná porota. „Vždy se zaměřujeme nejen na chuť, ale i vzhled, vůni a celkový nápad při výběru receptu,“ upřesnila Vlasta Zapatová. Zatímco předloni se v soutěži sešly převážně kynuté koláče a loni to bylo cukroví z listového a třeného těsta, letos hospodyňky volily výrobky, které více odolají slunnému počasí.

„Já jsem si do soutěže připravila záměrně linecké rohlíčky a tvarohovou bábovku, které se na sluníčku nebudou tolik roztékat,“ svěřila se vyhlášená cukrářka Marta Pavelková, která se do soutěže každoročně zapojuje. Sobotní program zakončil koncert skupiny Gentlemenś club.

Vyvrcholením nedělního programu bylo jezdecké představení nazvané Voják a jeho kůň, ve kterém jezdec Viktor Fiala předvedl svůj jezdecký um s různými středověkými zbraněmi v ruce. Církevní část pouti se odehrála rovněž v neděli, kdy se konala slavnostní mše svatá na místním hřbitově.

Autor: Dagmar Rozkošná