Vedení města chtělo uzavřením průjezdu centrem Hranic omezit vysokou frekvenci dopravy v této lokalitě. Podle měření městské police, se počet aut, která vjíždí na náměstí, snížil po uzavírce denně o více než tisíc vozidel.

„Měření z 1. března, tedy před uzavírkou, zaznamenalo 3752 vozidel. Po uzavírce provedli městští strážníci dvojí měření ve dnech 24. a 25. července. Ve středu vjelo na náměstí 2352 aut, ve čtvrtek pak 2476,“ okomentoval výsledky měření 1. místostarosta města Hranice Vladimír Juračka.

Auta se podle statistik rozptýlila na ulici Komenského a na ulici Kpt. Jaroše. „Samozřejmě, že to také není ideální, ale jinou možnost v tuto chvíli nemáme,“ dodal místostarosta.

Spolek Živé hranické náměstí, který proti uzavření průjezdu centrem bojuje, zpochybnil minulý týden proces samotného uzavření. Město spustilo zkušební provoz na základě části zákona o pozemních komunikacích, který umožňuje provádět takováto opatření v mimořádných situacích, jako jsou například živelné pohromy či dopravní nehody. K ničemu takovému ale podle spolku nedošlo.

„My jsme přesvědčeni o tom, že to bylo v pořádku, že se jednalo o mimořádnou situaci. Já totiž tvrdím, že šlo o lidské životy. Kdybychom to nechali v původním stavu, tak by se dřív nebo později mohlo stát, že by nějaký nezodpovědný řidič srazil nějakou maminku s kočárkem. Toto mi nikdo nevyvrátí a za tím si stojím,“ uvedl Vladimír Juračka.

Údajnou protiprávnost uzavření Jiráskovy ulice doložilo Živé hranické náměstí Podnětem Krajského úřadu olomouckého kraje k prověření a případné nápravě nezákonného stavu a také Stanoviskem k podnětu na odstranění protiprávního stavu Dopravního inspektorátu v Přerově.

„Já i mí kolegové jsme přesvědčení o tom, že jsme postupovali nejlépe jak jsme mohli. Nějaké problémy se objevily, ale dovolím si říct, že my jsme v tom byli nezaviněně. Problém byl v orgánech státní správy jako je například dopravní inspektorát a podobně, kde cokoliv, co předložíme je vždy apriori odmítáno. V tuto chvíli každopádně všechny povolovačky v pořádku máme, takže není problém,“ doplnil místostarosta.

Obavy živnostníků ze spolku Živé hranické náměstí z úbytku zákazníků Vladimír Juračka chápe, radnice ale v tomto případě podle něj musí myslet na vyšší veřejný zájem.

„Automobilová doprava se brzy stane neudržitelnou, proto je potřeba začít postupnými kroky činit taková opatření, abychom to v budoucnu nějak zvládali. Uzavření průjezdu centrem města je jedním z nich,“ uzavřel Vladimír Juračka.