„Na plachetnici jsem stanula poprvé v Patagonii, jako cestující,“ vypráví lékařka, který si poté udělala kapitánské zkoušky a v roce 1993 se zúčastnila výpravy Oldy Karáska přes Atlantik.

„Původně s ním chtěla jet jen na Kanárské ostrovy. Nakonec jsem ale pokračovala dál a pak obeplula celý svět,“ líčí Pavlosková začátky svého cestování.

Od té doby plula snad po všech oceánech, naposledy v roce 2008 s více než padesátičlennou výpravou z Jižní Georgie do Kapského Města. „Zima nebyla tak hrozná, nanejvýš minus 10 stupňů. Podmínky ale zhoršoval silný vítr a také vlny, které se při bouřích přelévaly přes palubu,“ vypráví žena.

Při dvouměsíčním putování se cestovatelé setkali třeba s lachtany, obávaným tuleněm leopardím, tučňáky, velrybami či albatrosy, kteří doprovázeli jejich trojstěžník. „Vezli jsme si s sebou 22 tisíc litrů vody a zařízení na výrobu sladké vody z mořské,“ říká Pavlosková.

Při plavbě nastaly i nebezpečné situace. „Dva dny jsme proplouvali mezi krami. V jedné chvíli se padesát metrů od nás zřítil sněhový masiv. Jindy jsme uvízli za bezvětří v ledu a zachránili nás naftové motory,“ vypráví žena.

To Shacklton při podobné situaci přišel o loď a se všemi svými muži se zachránil na jednom z nehostinných ostrůvků.