Někteří šťastlivci odcházeli z místnosti se třemi nebo pěti kabelkami, aby se za půl hodiny vrátili znovu – pro další.

Že se přerovská premiéra Kabelkového veletrhu vydařila, o tom jasně hovoří čísla.

Kabelku si za výhodnou cenu koupily stovky příslušnic něžného pohlaví.

Výtěžek předčil všechna očekávání: vybralo se 32 308 korun.

Za tyto peníze pořídí rehabilitační přístroj přerovské Aktivační centrum „Jsme tady", které se věnuje nemocným s kombinovaným druhem postižení.

„Zrovna takovou barvu jsem hledala, takže jsem s nákupem naprosto spokojená. Navíc je to výborný nápad – protože její koupí přispěji na dobrou věc," pochvalovala si Marta Vymětalíková z Přerova.

„Mně už se líbí jen ten nápad. Přišla jsem jednak podpořit dobrou věc, protože se mi opravdu líbí, ale také sama potřebuji nějakou kabelku na podzim," usmála se další z přítomných Veronika Hodinářová.

Přerovanům to není jedno

Na Kabelkovém veletrhu v Přerově se sešlo přes dva tisíce kusů různých tvarů, barev a materiálů.

V tom obrovském množství se ale našly i historické exponáty, které zaujaly pracovníky Muzea Komenského v Přerově.

„Jsou tu skutečné skvosty – například psaníčko, jehož stáří bych odhadoval tak na dvacátá léta minulého století. Další je zase ze třicátých let – určitě si pamatujeme vyšívané Hradčany a gobelíny, co měly naše babičky," vylíčil Kamil Lukeš, historik Muzea Komenského v Přerově.

Mezi cenné exponáty podle něj patří i staré doktorské kufříky, které lidé darovali.

„Používaly se až do čtyřicátých a padesátých let. Můj dědeček měl doma něco podobného. Doktorská kabela je z tlusté hovězí kůže a i vnitřek odpovídá počátku 20. století," zmínil.

Dostat se dovnitř je ale podle něj kumšt. „Zavírání a otevírání takové tašky, to už je malá alchymie. Nejprve se totiž musíte podívat, jak je to sešité, abyste ji vůbec otevřeli," vysvětlil.

Hned několik svých kabelek věnovala do Kabelkového veletrhu Marie Šuláková z Veselíčka.

„Zbavila jsem se téměř všech svých klenotů, a teď tady zase sháním nové. Jsou tu samé originály, takže mě nakupování baví, i když normálně obchodem s kabelkami projdu bez povšimnutí," popsala.

Spokojeni s obrovským zájmem veřejnosti jsou i organizátoři.

„Mé počáteční obavy se rychle rozplynuly, protože lidé opravdu přišli. Je vidět, že Přerovanům není jedno, jak žijí nemocní lidé, a chtějí pomáhat. Jsem nadšená i z toho, kolik různých druhů, barev a motivů kabelek se tady sešlo," shrnula své pocity šéfredaktorka Přerovského a hranického deníku Liba Mátlová.

Pomoc Aktivačnímu centru

Že si Přerov podobnou akci zaslouží, o tom je přesvědčena Jana Vymazalová, koordinátorka Kabelkového veletrhu z Dobrého místa pro život.

„Máme tu hodně potřebných lidí, ale i organizací, které pomoc druhých potřebují. Hodně nám společnost Meopta, ale také velké Tesco na Kojetínské. Vždycky a všude to šlo srdcem a potvrdilo se mi, že v Přerově jsou skvělí lidé, kteří dokážou přispět na dobrou věc," řekla.

Sběrná místa byla kromě Přerova také v Hranicích, Lipníku, Kojetíně, Tovačově nebo ve Veselíčku.

Výtěžek Kabelkového veletrhu je určen pro Aktivační centrum „Jsme tady" v Přerově, které se věnuje těžce nemocným lidem s kombinovaným postižením.

„Pořídili jsme rehabilitační přístroj, který ještě stále není zaplacený. Naši klienti jsou totiž nepohybliví a potřebují procvičovat své končetiny. Na jeho zaplacení tedy tyto finance použijeme," přiblížila Věra Saňková z Aktivačního centra Jsme tady, která si obrovské podpory lidí velmi váží.


Příběhy kabelek

Některé majitelky odevzdávaly své kabelky i s příběhy, které vložily dovnitř jako poselství pro ty, kdo si je koupí. Vzkazy byly často dojemné a krásné. Tady jsou některé z nich.

Příběh černé kabelky

V kabelce jsem objevila krásnou básničku, kterou složil můj profesor češtiny pan M. Vybíral a věnoval mi ji na jednom večírku SEŠ v Olomouci. Doufám, že bude nové majitelce ještě sloužit, byla jedna z mých oblíbených. Z nálezu básničky mám velkou radost.

Poděkování

Žít jako dítě.

V každé kapičce rosy kreslit barevné hrany,

v každé fialce poslouchat čmeláka,

v potoce hledat míč zatoulaný,

mít hlad jak vlk a žízeň tuláka.

Žít jako hošík.

Slyšet, jak duní daleké vlaky,

počítat hvězdy, když nocí se rojí,

na štítech větrných předbíhat mraky,

vyjíždět do bitev v zářivé zbroji.

Žít jako jinoch.

V ulitě snů přebírat Tebe –

voňavá louko, líbezný květe,

okaté štěstí, čistý můj světe.

Zklamání peklo, nadějí nebe!

To všechno mi v srdci kvete jak růže,

pláčí v něm ztráty, rodí se slunečná jitra.

V ten dnešní opojný okamžik – ne včera, ne zítra

Hladím vás, přátelé, svou zralou dlaní muže.

M. Vybíral

Mariánské Údolí 17. května 1978

Příběh bílé kabelky

V létě jsem nutně potřebovala bílou kabelku. Nemohla jsem ve vhodné velikosti žádnou ulovit. Až tahle! Nebylo to sice přesně to, co bych si přála, ale byla (menší a bílá). Ale pak jsme uviděla jinou a do té se zamilovala a musela ji mít. No a tahle zůstala stát doma ve skříni na polici. A aby jí u mě nebylo smutno, posílám ji dál. A přeji jí spoustu vycházek s novou majitelkou.

Příběh fialové kabelky

Tuto kabelku jsem dostala darem. Vypadá honosně. Líbila se mi, leč barevně jsem ji nebyla schopna dokombinovat. Zkoušela jsem šály, rukavice, šátky, ale stále to nebylo ono. Nechci ji doma smutně nechat ležet, aby ji nikdo neviděl a ona se tím trápila. Posílám dál a přeji nové majitelce, aby ji okouzlila a měla z ní radost a ráda ji nosila.

--------------------------------------------------------------------------------------

Kabelky do veletrhu věnovaly stovky dárkyň a dárců, včetně známých osobností z regionu.

Ženy, které přispěly do kabelkového veletrhu

Jak pomáháme?

Peníze, které na veletrhu vybereme, budou díky sdružení Dobré místo pro život do poslední koruny pomáhat v našem regionu.

Rozdělíme je podle aktuálních potřeb handicapovaným, dětem v dětských domovech nebo seniorům, konkrétní cíle naší pomoci budeme postupně zveřejňovat před Kabelkovým veletrhem. ¨

V uplynulých třech ročnících se nám podařilo vybrat již 280 tisíc korun.

Příklady využití loňského výtěžku:

Výtěžek Kabelkového veletrhu Deníku 2015: 93 458 Kč

49 000 dvouletý pronájem automobilu rodině se zdravotně postiženými dětmi z Prostějova

16 711 nákup čtyř speciálních matrací na geriatrické oddělení Fakultní nemocnice Olomouc

11 800 nákup chodítka rodinám dětí s těžkým kombinovaným postižením pro Společnost pro ranou péči

15 947 příspěvek na pořízení rehabilitačního přístroje pro klienty aktivačního centra Jsme tady v Přerově