VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kabelkový veletrh pomůže šestiletému Vítkovi z Hranic

Šestiletý Vítek z Hranic se narodil ve 38. týdnu těhotenství císařským řezem jako druhé dítě Ludmily a Daniela Bartoškových. Nic nenasvědčovalo tomu, že by nebylo něco v pořádku. Komplikace ale přišly vzápětí.

26.9.2018
SDÍLEJ:

Kabelkový veletrh pomůže šestiletému Vítkovi z Hranic. Vítek je ale i přes svůj handicap velice přátelský, milý a usměvavý kluk, který si rád hraje jako každé dítě.Foto: archiv rodiny

„Po porodu byl zdravý, ale druhý den už byla někde chyba. Začaly se projevovat obtíže s dýcháním a příjmem potravy. Následovaly týdny v inkubátoru, krmení sondou a celá řada vyšetření,“ začíná své vyprávění tatínek Vítka Daniel. S nejasnou a nekonkrétní diagnózou byl ale konečně po pěti týdnech propuštěn domů.

Ve třech měsících dostal Vítek první zástavu dechu a záchranka ho musela odvézt do Olomouce, kde zjistili masivní reflux (je způsoben samovolným, opakovaným návratem obsahu žaludku zpět do jícnu a někdy až do úst, pozn. red.). Ten mu způsobil oboustranný zápal plic.

Více v nemocnici než doma

V té době Ludmila a Daniel vůbec netušili, že výčet diagnóz tím zdaleka nekončí.

„Domů jsme si ho vezli dva dny před Štědrým dnem a mysleli si, že to nejhorší máme za sebou. Omyl. Výpadky dechu měl ještě patnáctkrát,“ vzpomíná na těžké chvíle Ludmila Bartošková.

Obtíže s krmením a následným masivním zvracením spolu se zástavami dechu byla pro rodinu nesmírně traumatizujícím obdobím. Celkové neprospívání malého Vítka vrcholilo kolem jednoho roku života, kdy podstoupil ve fakultní nemocnici v Ostravě další kolo vyšetření a hlavně zavedení PEGu (krmení přímo do bříška). V té době podstoupil několik vážných operací.

„To bylo pro nás asi nejkritičtější období. Víteček byl více v nemocnici než doma,“ posteskla si Ludmila Bartošková.

Genetické vyšetření odhalilo chromozomální odlišnost, ale bez zařazení ke konkrétnímu syndromu. Magnetická rezonance mozku však dopadla výborně. Podle slov Daniela Bartoška dodnes nestanovili Vítkovi jasnou diagnózu.

„On má takový koktejl diagnóz, není to jeden konkrétní syndrom, který by nám říkal, jaké to je a jaké to bude,“ vysvětlil Daniel Bartošek.

Následující měsíce a roky byly plné různých pobytů v nemocnicích a lázních v Klimkovicích, kde začal dělat ohromné pokroky. Vítek se rozchodil ve svých pěti letech, komunikuje pomocí znakování a citoslovců, mentálně odpovídá na rok a půl.

Mezitím se rodina Bartoškových rozrostla o další dvě děti. Vychovávat a pečovat o čtyři děti s tím, že Vítek potřebuje neustálou péči, je nesmírně náročné. Bez obrovské péče, vnímání, porozumění a vzájemné pomoci všech členů rodiny by to ale nefungovalo.

„Jestli se staráte o dvě, tři nebo čtyři děti, je už jedno. Vítek potřebuje té péče samozřejmě více, musíme ho přebalovat, krmit, oblékat. Teď už ale nemá zástavy dechu a ani reflux, takže je péče už mnohem lepší,“ podotkla maminka Ludmila, která je v současné době na mateřské dovolené.

Víteček je takový náš srandista

Vítek je ale i přes svůj handicap velice přátelský, milý a usměvavý kluk, který si rád hraje jako každé dítě. Stejně tak jej vnímají i jeho sourozenci. „Jeho sestry sice vidí ty rozdíly, ale berou ho takového, jaký je. I Víťa vnímá sourozence velmi pěkně, hlavně teď svého malinkého brášku, je to i tím, že je starší, než když se narodila jeho mladší sestra,“ zhodnotil Daniel.

„Víteček je takový náš srandista, někdy sice má taky své dny, ale jinak je veselý a velmi společenský,“ usmívá se Daniel.

Díky své přátelské povaze může Vítek chodit i do mateřské školy „Jsme velmi rádi, že může chodit do školky. Na Hromůvce nám nesmírně vyšli vstříc, má tam perfektní asistentku. Kolektiv Vítečkovi moc prospívá a i děti ho berou bez jakýchkoliv zábran a snaží se mu pomáhat,“ doplnil Daniel Bartošek

Už pět let jezdí Vítek na měsíční pobyt do lázní do Klimkovic.

„Velmi mu to tam prospívá a díky cvičení a mnoha procedurám jsou vidět ohromné pokroky. Navíc Vítkovi připlácíme za další terapie a individuální cviky,“ vysvětlil Daniel s tím, že pojišťovna zaplatí dvě třetiny, ale zbytek, což je kolem čtyřiceti tisíc, musejí uhradit za svého. Další lázně čekají Vítka v dubnu a část výtěžku z Kabelkového veletrhu by mohla rodině s tak nákladnou, ale zároveň pro Vítka nezbytnou terapií pomoci.

Rodinu Bartoškových čeká v brzké době ještě jedna velká změna. Ze třípokojového bytu v paneláku se budou stěhovat do rodinného domku. „ Není to moc velké, do budoucna však počítáme s přístavbou, ale důležitá je pro nás zahrada. Děti budou moci trávit daleko více času na čerstvém vzduchu,“ prozradila závěrem maminka čtyř dětí.

Kabelkový veletrh Deníku
Jedinečný způsob jak pomáhat dobré věci vám nabízí Kabelkový veletrh, největší charitativní akce Přerovského a hranického deníku.
Letos se uskuteční již pošesté, v úterý 9. října 2018 v nákupním centru Galerie Přerov. V těchto dnech na sběrných místech přijímáme vaše kabelky!

Sběrná místa

HRANICE
Jesličky Pianko, Hřbitovní 483
Obchůdek DD, Hromůvka 1544 (vedle Švejka)
Sběrna Sazky, Masarykovo náměstí 19

PŘEROV
Redakce Přerovského a hranického deníku, Palackého 22
Galerie Přerov, Čechova 26
Jsme tady, o. p. s., Sokolská 26
TESCO, Kojetínská 10

LIPNÍK NAD BEČVOU
MITRANET.CZ, Bratrská 1114
SVČ. Komenského sady 1334

TOVAČOV
MITRANET.CZ, Náměstí 14

KOJETÍN
Městské kulturní středisko Kojetín, Masarykovo náměstí 8

Autor: Liba Mátlová

26.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč Řidiči tahačů Řidič MKD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pracoviště: Mlýnská č.p. 229, Majetín. Nástup možný ihned., Požadavky: vzděl. vyučen, ŘP sk. C+E, profesní průkaz, praxe alespoň půl roku, průkaz ADR, dopravně psychologické vyšetření, školení řidičů., Své životopisy zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Spex, spol. s r.o. - provozovna, Mlýnská, č.p. 229, 751 03 Brodek u Přerova. Informace: Rostislav Spáčil, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 28 000 Kč Lékaři v anesteziologických oborech Lékař ortopedicko-traumatologického oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, možnost prodloužení pracovní smlouvy; podnikové stravování; příspěvek na životní pojištění; týden dovolené navíc, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kamila.stoklaskova@npr.agel.cz, - osobně na personálním oddělení (pondělí a středa 09,00 - 11,00hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: Středomoravská nemocniční a.s. – odštěpný závod Nemocnice Přerov, Dvořákova č.p. 1800/75, 750 02 Přerov. Pracoviště: Středomoravská nemocniční a.s. – odštěpný závod nemocnice přerov, Dvořákova, č.p. 1800, 750 02 Přerov 2. Informace: Kamila Stoklásková, +420 581 271 254. Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 26 080 Kč Lékaři v anesteziologických oborech Lékař ortopedicko-traumatologického oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26080 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Možnost prodloužení pracovní smlouvy na další období., , Nabízíme:, podnikové stravování; příspěvek na životní pojištění; tyden dovolené navíc., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: kamila.stoklaskova@npr.agel.cz;, - osobně (v pondělí a středu od 9,00 do 11,00 hod.) na adrese místa výkonu práce., , Místo výkonu práce: Nemocnice Přerov, personální oddělení, Dvořákova 75, 751 52 Přerov. Pracoviště: Středomoravská nemocniční a.s. – odštěpný závod nemocnice přerov, Dvořákova, č.p. 1800, 750 02 Přerov 2. Informace: Kamila Stoklásková, +420 581 271 254. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 23 570 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Provoz MŠ (pracovní doba) od 6.30 do 16.00 hod., , Požadavky:, Kvalifikační předpoklady dle Zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, v platném znění. , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: msveselicko@seznam.cz. Pracoviště: Mateřská škola veselíčko, okres přerov, příspěvková organizace, 751 25 Veselíčko u Lipníka n.B.. Informace: Lucie Pazderová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František z Přerova se kvůli vrozené vadě může pohybovat jen s pomocí rukou. K usnadnění života mu pomůže i výtěžek Kabelkového veletrhu Deníku
9

Výtěžek Kabelkového veletrhu pomohl dětem

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Cestu mezi Teplicemi a Valšovicemi na dva měsíce zavřou

Obyvatelé vesnic na Hranicku se musí připravit na další uzavírku. Od příštího týdne bude kvůli rekonstrukci neprůjezdná silnice mezi obcemi Teplice nad Bečvou a Valšovice. Uzavírka potrvá až do poloviny prosince.

Tajemník či zastupitel? Vladimíra Vyplelíka čeká zásadní rozhodnutí

Zásadní rozhodnutí má před sebou současný tajemník Městského úřadu Hranice Vladimír Vyplelík.

Divadlo Štěk & spol. je zpět. A kontroverzní Koule taky

Divadlo Štěk & spol. mohli diváci naposledy spatřit v roce 2012 v dramatu Daniela Keyese Růže pro Algernon. Po téměř sedmileté pauze se vrátili zpět. Minulý pátek uvedl soubor v Divadle Stará střelnice svou fungl novou hru Koule a podle reakcí diváků je zřejmé, že měli šťastnou ruku.

Petr Večeřa v zastupitelstvu neusedne, nahradí jej Robert Selzer

Týden po volbách dochází k změnám v nově zvoleném hranickém zastupitelstvu. Úspěšný kandidát hnutí Otevřená radnice Petr Večeřa se vzdal svého mandátu. V zastupitelstvu tak místo něj usedne ostřílený Robert Selzer.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT