„Po porodu byl zdravý, ale druhý den už byla někde chyba. Začaly se projevovat obtíže s dýcháním a příjmem potravy. Následovaly týdny v inkubátoru, krmení sondou a celá řada vyšetření,“ začíná své vyprávění tatínek Vítka Daniel. S nejasnou a nekonkrétní diagnózou byl ale konečně po pěti týdnech propuštěn domů.

Ve třech měsících dostal Vítek první zástavu dechu a záchranka ho musela odvézt do Olomouce, kde zjistili masivní reflux (je způsoben samovolným, opakovaným návratem obsahu žaludku zpět do jícnu a někdy až do úst, pozn. red.). Ten mu způsobil oboustranný zápal plic.

Více v nemocnici než doma

V té době Ludmila a Daniel vůbec netušili, že výčet diagnóz tím zdaleka nekončí.

„Domů jsme si ho vezli dva dny před Štědrým dnem a mysleli si, že to nejhorší máme za sebou. Omyl. Výpadky dechu měl ještě patnáctkrát,“ vzpomíná na těžké chvíle Ludmila Bartošková.

Obtíže s krmením a následným masivním zvracením spolu se zástavami dechu byla pro rodinu nesmírně traumatizujícím obdobím. Celkové neprospívání malého Vítka vrcholilo kolem jednoho roku života, kdy podstoupil ve fakultní nemocnici v Ostravě další kolo vyšetření a hlavně zavedení PEGu (krmení přímo do bříška). V té době podstoupil několik vážných operací.

„To bylo pro nás asi nejkritičtější období. Víteček byl více v nemocnici než doma,“ posteskla si Ludmila Bartošková.

Genetické vyšetření odhalilo chromozomální odlišnost, ale bez zařazení ke konkrétnímu syndromu. Magnetická rezonance mozku však dopadla výborně. Podle slov Daniela Bartoška dodnes nestanovili Vítkovi jasnou diagnózu.

„On má takový koktejl diagnóz, není to jeden konkrétní syndrom, který by nám říkal, jaké to je a jaké to bude,“ vysvětlil Daniel Bartošek.

Následující měsíce a roky byly plné různých pobytů v nemocnicích a lázních v Klimkovicích, kde začal dělat ohromné pokroky. Vítek se rozchodil ve svých pěti letech, komunikuje pomocí znakování a citoslovců, mentálně odpovídá na rok a půl.

Mezitím se rodina Bartoškových rozrostla o další dvě děti. Vychovávat a pečovat o čtyři děti s tím, že Vítek potřebuje neustálou péči, je nesmírně náročné. Bez obrovské péče, vnímání, porozumění a vzájemné pomoci všech členů rodiny by to ale nefungovalo.

„Jestli se staráte o dvě, tři nebo čtyři děti, je už jedno. Vítek potřebuje té péče samozřejmě více, musíme ho přebalovat, krmit, oblékat. Teď už ale nemá zástavy dechu a ani reflux, takže je péče už mnohem lepší,“ podotkla maminka Ludmila, která je v současné době na mateřské dovolené.

Přední část dvorku slouží v období venkovních posezení jako letní zahrádka zdejší kavárny.
Prostor mezi zámkem a Pernštejnským náměstím se dočká revitalizace

Víteček je takový náš srandista

Vítek je ale i přes svůj handicap velice přátelský, milý a usměvavý kluk, který si rád hraje jako každé dítě. Stejně tak jej vnímají i jeho sourozenci. „Jeho sestry sice vidí ty rozdíly, ale berou ho takového, jaký je. I Víťa vnímá sourozence velmi pěkně, hlavně teď svého malinkého brášku, je to i tím, že je starší, než když se narodila jeho mladší sestra,“ zhodnotil Daniel.

„Víteček je takový náš srandista, někdy sice má taky své dny, ale jinak je veselý a velmi společenský,“ usmívá se Daniel.

Díky své přátelské povaze může Vítek chodit i do mateřské školy „Jsme velmi rádi, že může chodit do školky. Na Hromůvce nám nesmírně vyšli vstříc, má tam perfektní asistentku. Kolektiv Vítečkovi moc prospívá a i děti ho berou bez jakýchkoliv zábran a snaží se mu pomáhat,“ doplnil Daniel Bartošek

Už pět let jezdí Vítek na měsíční pobyt do lázní do Klimkovic.

„Velmi mu to tam prospívá a díky cvičení a mnoha procedurám jsou vidět ohromné pokroky. Navíc Vítkovi připlácíme za další terapie a individuální cviky,“ vysvětlil Daniel s tím, že pojišťovna zaplatí dvě třetiny, ale zbytek, což je kolem čtyřiceti tisíc, musejí uhradit za svého. Další lázně čekají Vítka v dubnu a část výtěžku z Kabelkového veletrhu by mohla rodině s tak nákladnou, ale zároveň pro Vítka nezbytnou terapií pomoci.

Rodinu Bartoškových čeká v brzké době ještě jedna velká změna. Ze třípokojového bytu v paneláku se budou stěhovat do rodinného domku. „ Není to moc velké, do budoucna však počítáme s přístavbou, ale důležitá je pro nás zahrada. Děti budou moci trávit daleko více času na čerstvém vzduchu,“ prozradila závěrem maminka čtyř dětí.

Kabelkový veletrh Deníku
Jedinečný způsob jak pomáhat dobré věci vám nabízí Kabelkový veletrh, největší charitativní akce Přerovského a hranického deníku.
Letos se uskuteční již pošesté, v úterý 9. října 2018 v nákupním centru Galerie Přerov. V těchto dnech na sběrných místech přijímáme vaše kabelky!

Sběrná místa

HRANICE
Jesličky Pianko, Hřbitovní 483
Obchůdek DD, Hromůvka 1544 (vedle Švejka)
Sběrna Sazky, Masarykovo náměstí 19

PŘEROV
Redakce Přerovského a hranického deníku, Palackého 22
Galerie Přerov, Čechova 26
Jsme tady, o. p. s., Sokolská 26
TESCO, Kojetínská 10

LIPNÍK NAD BEČVOU
MITRANET.CZ, Bratrská 1114
SVČ. Komenského sady 1334

TOVAČOV
MITRANET.CZ, Náměstí 14

KOJETÍN
Městské kulturní středisko Kojetín, Masarykovo náměstí 8