I mě to napadlo, když jsem stoupal do kopce po cestě na páteční Kácení máje, ale brzy jsem se přesvědčil, že jsem se mýlil. Byla veselá i trochu smutná, klidná i dojímavá.

Dorazil jsem krátce po začátku slavnosti. Na improvizovaném pódiu vzadu za Domovem vyhrávala dechová kapela Záhoranka. „A nyní si dáme pro změnu Plechovou polku,“ uvedl další skladbu jeden ze zpěváků.

Okolo „pódia“ byly postaveny dva velké přístřešky, aby kryly návštěvníky před sluncem. Ti seděli a spokojeně pokyvovali do rytmu. „Hrajou moc hezky,“ otočil se na souseda jeden šedovlasý pán.

Sestřičky a ošetřovatelky kmitaly sem a tam a roznášely nejen připravené občerstvení, ale především litry a litry pití, aby nikdo ze seniorů netrpěl žízní.

Mezi obyvateli domova procházel i jeho ředitel Milan Káně a s každým se zastavil na pár slov: „Jak se máte? Líbí se vám tady?“

Idylku toho, jak se v Hranicích o staré lidi hezky starají, kazilo to, že jen málo mladých se přišlo podívat za svými rodiči či prarodiči, přestože několik mladších tam bylo a vzadu na palouku za stany se proháněly výskající a hrající si děti.

Jak nezvyklé zvuky v domě poklidného stáří, ale nikomu to nevadilo. Naopak, senioři se na rozpustilce usmívali. Když dohrála hudba, nastoupil před hosty dětský taneční sbor Rozmarýnek. Děvčátka zatancovala na několik lidových písní a nutno uznat, že to uměla dobře, vzhledem k tomu, že nejmladším z nich bylo okolo čtyř let. Odměnou za vystoupení jim byl velký potlesk.

Jinou součástí programu byly tance a zpěv, které předvedli místní zaměstnanci v záhorských krojích. Tancovali okolo májky. Zpívali potom s akordeonem dvě skladby od písničkářky Radůzy.

Při zpěvu, který snad každého tahal za srdce, přiklopýtal odněkud i hnědý kůň, dva zřízenci v převleku.

„Pozor, koníček se najedl moc obroku a bude kopat,“ varovala hosty jedna ze zpěvaček. Ale koníček nikoho nenakopl ani nepokousal, jen se občas trochu motal, koňský předek toho přes masku příliš mnoho neviděl.

Ale pravdou je, že právě tyto pasáže koníčkova vystoupení byly ty nejlepší. Samotné kácení už bylo jen třešničkou na dortu.