V Rouském došlo také na kroje

Bohatý program čekal na obyvatele Rouského. Na tamním výletišti se o hlavní zábavu postarala dechová hudba Moravská veselka ze Sušic. V doprovodném programu vystoupily také děti z Rouského, které divákům předvedly hip-hop.

Pro dětské publikum bylo určeno dřevěné loutkové Zemanovo divadlo, které přijelo až z Brna. „Protože s kácením máje jsou spojeny kroje, nechybí tady nově založená skupina ze Všechovic, Občanské sdružení Šimon,“ informovala starostka Rouského Miluše Stržínková.

„Doufáme, že nám vydrží pěkné počasí až do večera,“ dodala starostka obce.

Horní Újezd: Přišla celá vesnice

Skupina Orion Martinice bavila v podvečer obyvatele Horního Újezda. V parku uprostřed obce se sešly stovky lidí, kteří tak mohli zhlédnout také mažoretky Bystřinky z Bystřice pod Hostýnem.

„Na oslavy kácení májky chodím každoročně. Oproti ostatním obcím v okolí je kultura v Horním Újezdě úplně jiná,“ podotkl obyvatel vesnice František Tomek. Jak dále uvedl, lidé se scházejí také při příležitosti dne osvobození nebo na dětský den.

V Ústí už májku nehlídají

Pro obyvatele Ústí a okolí byl připraven program na fotbalovém hřišti. „Májka tady v Ústí stojí teprve od brzkého rána. V dřívějších letech tu stávala několik dní a museli jsme ji hlídat, teď už to tak ale neděláme,“ řekl Marek Hošák, jeden z organizátorů sobotní zábavy.

Podle jeho slov se obyvatelé Ústí scházejí v hojném počtu poměrně často, nejčastěji na fotbal. „Nedávno se tady na derby Ústí - Opatovice sešlo šest stovek lidí,“ dodal Marek Hošák.

„Je dobře, že krásně vyšlo počasí, zábava je tady špičková. Pokud nám vyjde dech a peníze na pivo, budu tady s přáteli až do rána,“ svěřila se Marcela Hanáková, která na slavnost do Ústí přijela až z Nového Jičína.

K tanci a poslechu hrála kapela Trio Bende, v doprovodném kulturním programu zhlédli diváci vystoupení dívčí skupiny Tanczmánia. Samotná májka padla k zemi krátce před půl osmou večer.

Vlajky na jejím vrcholu se již třetí rok za sebou zmocnil ústecký rodák Martin Líva. „Nijak jsem si to nepřeměřoval, je to takový odhad. Možná to je tím, že jsem hasič,“ sdělil Martin, na kterého pak čekala výhra stejně jako na ty, kterým přálo štěstí při losování cen.

Kácení máje ještě nekončí Vzhledem k tomu, že konec května připadá na sobotu, budou se májky kácet také tento týden. Již v pátek odpoledne plánují kácení u hranického domova důchodců.

Sobotní večer ve Skaličce pak bude patřit posledním májovým oslavám v regionu. Organizátoři kromě občerstvení slibují také večerní ohňostroj.