V loňském květnu zasáhla park povodeň, jejíž následkem bude kácení rizikových, nebezpečných stromů a zdravotní a redukční řezy.

„Nutnost zásahu prokázala odborná studie, kterou si město nechalo zpracovat po loňských povodních,“ připomněl místostarosta Hranic Miroslav Wildner.

Hasiči vodu sice neustále odčerpávali, přesto byly stromy a jejich kořeny tři dny pod vodou, což způsobilo jejich nestálost.

Během prvního kácení v srpnu zmizelo z parku sedm nejvíce nebezpečných stromů.

„Jednalo se o šest javorů a jednu břízu. Navíc byly ošetřeny dvě lípy,“ přidal místostarosta města.

Poté radnice vyhlásila výběrové řízení, ve kterém vybrala firmu, která provede obsáhlejší zásah.

„Nejlepší nabídku podala zlínská firma PLÁN 5, se kterou jsme v lednu podepsali smlouvu,“ informoval Miroslav Wildner.

Ve smlouvě je pokácení jednadvaceti nebezpečných stromů a ošetření dalších osmasedmdesáti poškozených. Ošetřeny by měly být stromy se suchými větvemi v korunách, dutinami ve kmeni a s narušeným větvením.

„Během čtrnácti dnů společně s pracovníky městského úřadu označíme stromy, kterých by se mělo kácení týkat,“ uvedl jednatel firmy PLÁN 5 Michal Šarata.

Větší ošetření asi až v dubnu

Přibližně za tři týdny by mělo kácení začít. Vše ale závisí na počasí a na dobrých klimatických podmínkách. Pro kácení je lepší, když je trochu mrazivěji.

„Naopak při ořezávání a ošetřování je lepší už teplejší počasí, aby nedošlo k dalšímu poškozování stromů,“ doplnil Michal Šarata.

Větší řezy proto přijdou na řadu až v dubnu.

Park po zásahu bez dřevin dlouho nezůstane.

„Pokácené stromy budou nahrazeny zvýšenou výsadbou,“ řekl na závěr místostarosta města Miroslav Wildner.

Na práce v parku budou návštěvníky upozorňovat informační cedule. Pokud počasí dovolí a pokud půjde vše podle plánu, budou všechny práce ukončeny během letošního května.