Podle odborníků totiž letos kalamita nehrozí. Pracovníci stanice nenarazili v kraji na velká líhniště, ze kterých by mohl bodavý hmyz vylétat.

Letos poprvé chtěl kraj společně s obcemi vyrazit do boje proti komárům ještě dřív, než se začnou v tůních líhnout. Do malých vodních ploch chtěli aplikovat přípravky, které by zahubily komáří larvy.

Jednalo se především o místa v Litovelském Pomoraví a Pobečví.

„Nechtěli jsme jednat až po tom, co kalamita začne. Ve spolupráci s hygienickou stanicí jsme proto chtěli vytipovat místa, kde by se dal preventivní postřik udělat. Odborníci nám ale oznámili, že žádná velká líhniště nenašli, a proto by žádná kalamita vypuknout letos neměla. Proto upouštíme od záměru obcím na postřiky přispívat,“ vysvětlil mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Přesto si ale úřad pro jistotu v rozpočtu nechá vyčleněných sto padesát tisíc korun, kdyby se situace změnila.

Některé obce na Olomoucku se však už do boje proti hmyzu pustily. Jedná se například o Příkazy, kde na postřik proti larvám vynaložili téměř čtyřicet tisíc korun. Ani v tomto případě nebude kraj peníze zpět proplácet.

Předloni kraj přispěl obcím na boj proti komárům sto třicet tisíc. Loni, kdy byla kalamita po květnových deštích za poslední roky nejhorší, rozdělil jeden milion a dvě stě tisíc většině obcí v Litovelském Pomoraví a Pobečví.