Vlakové spoje sice v Hranicích ve středu ještě zpoždění vykazovaly, časové prodlevy ale zdaleka nebyly tak výrazné jako o den dříve.

Podle tiskové mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové byla zpoždění způsobena například motorovými lokomotivami, které na dálkových tratích nejsou tak výkonné jako mašiny elektrické.

„V současné době už ale vše jezdí elektricky, situace se postupně dostává do normálu. Stabilizace ale bude trvat několik hodin," sdělila ve středu odpoledne mluvčí s tím, že na zlepšení se výrazně promítly středeční vyšší teploty a s nimi spojené tání.

„Díky tomu se dá elektrické vedení mnohem lépe očistit než v předchozích dnech," doplnila.

Nejvýznamnější událostí v souvislosti se zpožděním tak zůstalo až sedmnáctihodinové čekání cestujících, kteří museli z pondělí na úterý přespat přímo v soupravách v Hranicích, Drahotuších a Lipníku nad Bečvou.

„V úterý jsme zásobovali vlak, který stál v Drahotuších, ale jinak se tržba kvůli čekajícím lidem vůbec nezvýšila. Přestože vestibul byl plný lidí, na pivo, polívku nebo jiné občerstvení nepřišli. Lidi nemají peníze," uvedl šéf restaurace na hranickém vlakovém nádraží Jiří Machač.

Martin Bambušek se vlakem ve středu vydal z Drahotuš do Přerova. Jeho spoj měl zpoždění jen slabou půlhodinu.

„Počítal jsem s tím, že si tady tu hodinu počkám. Do Přerova jsem chtěl jet už v úterý, ale raději jsem ještě den počkal. Z té kalamity asi mají radost jen děti," řekl Martin Bambušek, který vzpomněl na pondělní ledovku. Kluzké silnice tehdy k přemístění nevyužil, z Hranic do Drahotuš se vydal po svých.

„Pěšky chodím pořád. Z Hranic do Drahotuš je to taková procházka. Všude, kde to bylo možné, jsem šel po trávníku, aby to tolik neklouzalo. Když jsem ale dorazil domů, bunda byla jako ledový krunýř," svěřil se během nedlouhého čekání na vlak.

Pozor na padají rampouchy!

Na padající rampouchy, tající led na střechách budov a zlomené stromy by si měli dávat v těchto dnech pozor lidé.

„Stromy jsou nebezpečně nakloněné, obalené ledem a hrozí, že neunesou tíhu, zlomí se a spadnou na komunikaci, dráty elektrického vedení, zaparkované auto či chodce," upozornila krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hasciková.

Lidé by se měli vyhnout také procházkám v parku či lese.

„Pokud je to možné, nevstupujte tam vůbec. Hrozí totiž, že stromy neunesou tíhu ledu, zlomí se a zavalí vás. Rovněž při jízdě autem na lesních úsecích dbejte zvýšené opatrnosti a přizpůsobte styl své jízdy stavu komunikace. Na cestě může ležet spadlý strom," řekla.

Řidiči by neměli nechávat zaparkovaná auta pod stromy, obalenými ledem.

Pokud lidé narazí na spadlé dráty elektrického vedení, neměli by se k nim přibližovat a už vůbec ne se jich dotýkat. (pu)

Rady pro majitele objektů:- za bezpečný stav a údržbu střech zodpovídají výhradně jejich majitelé. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob.
- sníh a led ze střech byste měli odstraňovat průběžně, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena.
- při oteplení se může odtávající sníh na střeše posunovat, ztěžklý sníh a tající části ledového příkrovu se mohou odlamovat a ohrozit okolí budovy. Proto je důležité nejen odstraňovat sníh ze střech, ale také likvidovat nebezpečné sněhové převisy a rampouchy, které mohou pádem ohrozit kolemjdoucí. Pokud to nejde, rizikový prostor alespoň viditelně označte, nebo ohraďte.
- profesionální hasiči sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby.
- profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví, případně majetek občanů. Mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (například ve školách nebo zdravotnických zařízeních).
- pokud se přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.

ČEZ zrušil kalamitní stav pro okres Přerov

Pracovníkům společnosti ČEZ se podařilo do úterního večera odstranit většinu závad na vysokém a nízkém napětí a obnovit dodávky elektřiny. Kalamitní stav pro okres Přerov, kde se v minulých dnech ocitly bez elektřiny stovky domácností, mohl být proto odvolán.

„V případě, že by došlo ke zhoršení počasí,

jsou poruchové čety připraveny okamžitě vyjet do terénu odstraňovat následky další námrazy. V pohotovosti a s dostatečnou kapacitou pracovníků zůstává i nadále dispečink a call centrum," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

„Poruchy na nízkém napětí mohou být ještě hlášeny, předpokládáme ale, že se bude jednat spíše o chatové oblasti a rekreační objekty, které majitelé přijedou zkontrolovat," zmínila.