Obrazová složka kalendáře je poněkud utlumena, naopak jeho výuková a historická hodnota je vysoká. Jde totiž o kalendář, jehož stránky jsou věnovány osobnostem města i okolí.

„Když padl návrh vydat kalendář s významnými osobnostmi, nejprve to vypadalo, že připravit medailony třiapadesáti osobností bude problém. Při sestavování seznamu kandidátů jsme však zjistili, že zajímavých osobností, které se v našem městě či v blízkém okolí narodily nebo s ním byly spjaty pracovně či osobně, by bylo daleko víc,“ řekla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Podle ní mnohé osobnosti jsou pro dnešní dobu zapomenuté, a tak určitě stojí za to si je připomenout. „Je to ostatně poprvé, co jsou údaje o osobnostech Lipníka a jeho blízkého okolí pohromadě. Doposud byly roztroušeny v nejrůznějších periodikách a publikacích,“ doplnila Gladišová.

Příprava kalendáře se rovnala badatelské práci v archivech, při které velmi výrazně pomáhaly Věra Fišmistrová ze Státního okresního archivu v Přerově-Henčlově i Božena Musilová z Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou.

„Autorka grafického řešení kalendáře Alena Goršanová neměla lehkou práci – s čím byly totiž problémy, byl nedostatek obrazových podkladů, případně obrazových podkladů v dostatečné kvalitě. Navíc devadesát procent obrázků bylo samozřejmě černobílých,“ vysvětlila Magdalena Gladišová.

V kalendáři jsou zahrnuty osobnosti z hluboké minulosti města až po osobnosti doby současné. Žijící osobnosti však z pochopitelných důvodů nikoliv. Každá stránka vypadá trochu jinak, na každé je jiný poměr textu a obrazu, přesto je výsledek velmi efektní.

Grafička navíc vymyslela originální řešení – oddělené kalendárium a obsah. „Po skončení roku si tak zájemci mohou kalendárium odstřihnout a zůstane jim k dispozici praktická brožurka o osobnostech,“ podotkla Magdalena Gladišová.

Lipník nad Bečvou vydává pravidelně svůj vlastní týdenní kalendář od roku 2005. Každý kalendář je vždy tématicky zaměřen – staré fotografie, památky, příroda. Mezi významné osobnosti spjaté s Lipníkem patří například Jan Neff, Antonín Dvořák, kardinál František Dietrichstein nebo Petr Vok z Rožmberka.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika