Podobnou situaci zná možná každý. Blíží se letní prázdniny a s nimi spojené dovolené. A teď nastává čas přemýšlení, zda je lepší jet poznávat krásné kouty České republiky a nebo vyrazit za teplem a mořem do zahraničí.

Kontroverzní Egypt

„U nás jsou nejžádanější tři destinace. Jde o Turecko, Bulharsko a Egypt,“ poznamenala Pavla Křelková z cestovní kanceláře Invia, která sídlí na Masarykově náměstí.

Ani nestálá situace v severoafrických zemích neodrazuje jejich klienty, aby do Egypta vyrazili.

„Spíše se ptají, ale že by měli strach, to ne,“ dodala Pavla Křelková. Trochu jiný názor má vedoucí hranické pobočky cestoví kanceláře BonTon.

„Egypt a Tunis zaznamenaly určitý pokles v zájmu a jsem moc rád, že nejsme cestovní kanceláří, která by na těchto dvou zemích stála,“ řekl Petr Kraus.

V jejich cestovní kanceláři jde na odbyt zejména Řecko, Turecko a Chorvatsko. Občas, ale opravdu jen zcela výjimečně, se dostane i na nějakou exotickou destinaci. „Občas se objeví nějaký zájemce o Emiráty nebo Jižní Ameriku. Ale jedná se jen o jednotlivce,“ dodal Petr Kraus.

S podobným zájmem se potýkají i v poslední oslovené cestovní agentuře VIA Tour. I zde převažují zájemci o Řecko a Turecko.

„Pokud jde o pozemní dopravu autobusem nebo autem, tak se na prvních místech zájmu pohybuje Chorvatsko a Itálie,“ sdělila Zdenka Zacharová. Obě severoafrické země i podle ní ustupují mírně do pozadí.

V Česku táhnou aquaparky

Kromě VIA Tour nezaznamenaly oslovené hranické cestovní kanceláře a agentury příliš velký zájem o Českou republiku.

„Zájem u nás je zejména o vzdálenější místa jako jsou Jižní Čechy a Morava. Zájemci si vybírají zejména místa, kde jsou pro děti například aquaparky,“ informovala Zdenka Zacharová. Naopak v hranické pobočce Invia se na české destinace jen informují. „Přijdou, vezmou si katalogy, ale nějaký zájezd po naší republice si většinou u nás nekoupí,“ upozornila Pavla Křelková.

Roste zájem o koupi zájezdu přes internet

Poslední dobou se zvyšuje počet lidí, kteří si dovolenou vyberou a zaplatí rovnou na internetu a do cestovních kancelářích ani nechodí. Podobný trend už zaznamenali i v Hranicích.

„Pokud jde o mladé, tak ti většinou využívají internet. Pořád je ale spousta lidí, kteří chtějí vědět víc informací a navíc vidět i člověka, kterému dávají peníze za dovolenou. Proto přijdou na naši pobočku,“ uvedl vedoucí z cestovní kanceláře BonTon Petr Kraus.

Podle průzkumu se v letošním roce destinace, kam hraničtí obyvatelé míří na dovolené trochu změnily. Kvůli problémům v Egyptě a Tunisu se tak dostává na evropské, zejména balkánské země. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku