Levné lyžování v Partutovicích

Sjezdovka na jižní straně malebného údolí nabízí přes tři sta metrů délky. Místní areál, vzdálený asi osm kilometrů od Hranic, je ideální pro rodiny i dospělé, kteří spíše než perfektně upraveným svahům dávají přednost pohodovému lyžování bez front. Sjezdovka je závislá na přísunu přírodního sněhu, kterého v posledních letech podle provozovatele Libora Baštana nebyl vždy dostatek.

„Když pořádně nasněží, otevřeme určitě i vlek pro děti. Návštěvníci se během lyžování mohou ohřát v naší oteplovně, kde naleznou i občerstvení. Areál přes zimu funguje o víkendu vždy od devíti do čtyř hodin, otevřen bude i přes svátky a pololetní prázdniny," popisuje Baštan.

Největší výhodou lyžování v Partutovicích je bezesporu cena. Za bodovou jízdenku na deset jízd zaplatí lyžaři 50 korun, na dětském vleku 30 korun. Další informace, například o momentálních sněhových podmínkách, naleznou zájemci na stránkách www.lyzovani.xf.cz.

Potštát má pro letošek nový snowpark i terasu

O něco více služeb nabízí lyžařům od Hranic dvanáct kilometrů vzdálený areál na Potštátě. Tvoří ho dva, přibližně tři sta metrové vleky, a jeden dětský, asi stometrový. Sjezdovky jsou nejvhodnější pro rodiny s dětmi, čemuž dobře slouží i lyžařská škola. Ta bude od ledna v provozu i tuto sezonu, na děti čeká šest výcvikových dnů a závody na závěr.

Vleky pojedou na Potštátě letos tak jako minulý rok o víkendech, a to od 9 do 16 hodin, rozjedou se však i o svátcích a prázdninách. Každé úterý a čtvrtek pak na zájemce čeká večerní lyžování.

„Letos jsme připravili několik novinek. V areálu už jsou osazeny překážky pro nový snowpark, který využijí především mladí lidé. Dále jsme dole u občerstvení vytvořili slunnou terasu. Teď už závisí jen na počasí, kdy otevřeme," poukazuje jeden z provozovatelů Jiří Kuča na závislost na přírodním sněhu.

Samozřejmostí jsou na Potštátě svahy upravované rolbou. Tak jako v Partutovicích, i zdejší ceny jsou velmi lidové. Půldenní permanentka vyjde na 160 korun, celodenní pak na 240. Děti do deseti let zaplatí 100, respektive 150 korun. Aktuální sněhové podmínky i další informace naleznou zájemci na stránkách www.skipotstat.cz.

Rozmanité vyžití v Tošovicích

Při pohledu na skiareál Heipark v Tošovicích návštěvník pravděpodobně neuvěří, že ještě před několika lety bylo na jeho místě jen pusté pole. Rozvoj areálu, nacházejícího se u Oder, asi 24 kilometrů od Hranic, probíhal opravdu rychle. Rozsáhlá nabídka služeb zajistila areálu velkou oblibu, jezdí sem návštěvníci z širokého okolí.

Lyžaři zde najdou tři sjezdovky s vlastními kotvovými vleky, z nichž nejdelší měří 400 metrů, a dvě dětské sjezdovky s vlastním bezplatným vlekem. Mezi mladými je největším lákadlem perfektně upravovaný snowpark s několika skoky a množstvím překážek železných překážek. Úplnou raritou v okolí je pak nafukovací Big air bag, do kterého si lyžaři i snowboardisté mohou nacvičovat triky.

Areál však myslí na lyžaře i mimo sjezdovky. Návštěvníci si mohou užít snowtubing v ledovém korytě i jízdu po téměř kilometrové bobové dráze." Pro letošek nepřipravujeme žádné novinky, chceme však opět otevřít kluziště na bruslení i běžecký okruh. Závisí to však na počasí. Jinak jsme už samozřejmě spustili zasněžování, odhadnout začátek sezony ale nyní ještě nejde," informuje provozovatelka areálu Šárka Heinová.

V přestávkách mezi ježděním přímo vybízí k návštěvě útulná restaurace Heikalka, situovaná přímo u vleku. Kdo by si chtěl pobyt protáhnout, může využít služeb hotelu. Tak jako na Potštátě je pro děti připravena lyžařská škola vedena vyškolenými instruktory, v Heiparku funguje i půjčovna lyží a snowboardů.

Svahy v Tošovicích jsou upravovány rolbami, o snowpark pečují sami jezdci. Samozřejmostí je každodenní večerní lyžování. Pohodlné zaparkování zaručuje rozsáhlé parkoviště přímo pod sjezdovkou.

Nevýhodou Heiparku je nemožnost zakoupení delší časové jízdenky. Za deset jízd na vleku tak zákazníci zaplatí 190 korun. Pětadvacet jízd potom přijde na 350 korun. Areál je v provozu od pondělí do pátku, vždy od 9 do 21 hodin. Veškeré informace naleznou návštěvníci na stránkách www.heipark.cz.

Autor: VÍT VRBKA