Letos se na zámku prezentovalo čtyřiatřicet škol. Kromě zástupců z Hranic a přerovského okresu, kterých se sešlo pochopitelně nejvíce, přijeli také reprezentanti škol ze vzdálenějších měst, jako je Rožnov pod Radhoštěm, Olomouc, Zábřeh nebo třeba Šternberk.

„Město tuto akci podporuje. Snažíme se ji tady udržet a myslíme si, že zájem o burzu tady pořád trvá,“ řekl mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Někteří vystavovatelé však litovali, že zájemců o studium do zámecké dvorany nepřišlo více. „Z Hranic jich tady zatím příliš nebylo. Byly tady ale školy ze Stříteže nad Ludinou, Potštátu nebo Bělotína. Občas se přijde zeptat i někdo z dospělých,“ řekl učitel odborných předmětů ze Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm Jaromír Kotůlek.

Škola s kapesným

Podle něj je jejich škola výjimečná kapesným, které studenti dostávají za docházku do školy. Například nejúspěšnější studenti nejvyššího ročníku pak kromě měsíčního příjmu pět set korun obdrží na konci roku odměnu až pět tisíc. Tyto prémie se liší podle ročníků.

„Zlínský kraj se takto snaží dostávat kluky na strojařské obory. Strojařina je totiž jeden z méně obsazovaných oborů,“ dodal Kotůlek.

To potvrdil také generální ředitel hranické pobočky Úřadu práce Pavel Remeň.

„Celospolečensky došlo k tomu, že zájem mladých lidí se ubírá spíše na netechnické obory. A vyhýbá se technickým předmětům, které jsou náročnější. Na druhou stranu, ten, kdo vystuduje tyto obory, má zajištěnou stabilní práci. To je třeba neustále zdůrazňovat, že jedině v oborech, kde se vyrábí a kde se tvoří hodnoty, je budoucnost,“ uvedl Remeň.

Některé školy se prostřednictvím burzy snaží nejen nalákat potencionální uchazeče o studium, ale také vůbec upozornit na svou existenci.

„Myslím, že spousta lidí třeba z Hranic o našem gymnáziu vůbec neví a zjistí to teprve tady. Také ode mě je to mnohdy i první informace. Možná ani netuší, že na uvolněná místa bereme i žáky z devátých tříd, jinak jsme totiž osmileté gymnázium. Ale letáčky si berou hodně, takže zájem projevují,“ řekla profesorka Gymnázia Lipník nad Bečvou Ivana Bezděková.

Slovo pro žáky

„Burza mi příliš ve výběru příliš nepomohla. Půjdu ale asi na stavebku do Olomouce,“ řekl jeden z žáků ze Základní školy Struhlovsko.

„Mně to naopak rozhodně pomohlo. Výběr se mi snížil na menší okruh. Chtěl bych jít do Přerova, ale nevím přesně, na kterou školu,“ uvedl jeho spolužák.

Předpoklad, že dívky preferují spíše humanitní směr, potvrdily také dvě sestry navštěvující ZŠ Struhlovsko. „Mám už vybrané tři školy, na které dám přihlášku. Chtěla bych jít na gymnázium a potom na vysokou. V tom mi byla burza prospěšná,“ řekla žačka deváté třídy.

Podobného názoru byla také její sestra. „Chtěla jsem jít na zdravotní školu tady do Hranic, ale myslím, že se tam bude hlásit hodně lidí. Zkusím proto taky to gymnázium,“ uvedla.

O koho stojí firmy?

Pavel Remeň uvedl, že poptávka žáků o jednotlivé školy se situací na trhu práce v posledních letech příliš nekoresponduje.

„Na trhu práce jednoznačně převažuje zájem o technické obory a o řemesla. Právě tam je největší nedostatek kvalifikovaných lidi, což je předmětem připomínek i firem,“ řekl ředitel Úřadu práce v Hranicích.

Kromě hlavní akce v zámecké dvoraně, probíhal od deseti hodin v zasedací místnosti městského úřadu také doprovodný program. Uskutečnila se například přednáška na téma podpora města Hranice v oblasti počítačového vybavení základních škol v Hranicích či prezentace o jazykovém vzdělávání. Na programu byla ale také právě spolupráce jednotlivých škol, firem a města Hranice.

„Myslím, že v Hranicích máme dobře našlápnuto. Ve strojírenských oborech probíhá dlouhodobá spolupráce zejména Střední průmyslové školy Hranice s firemními podniky. Ty se snaží přitažlivou formou žáky seznámit, co ta či ona práce obsahuje,“ dodal Remeň.

Podobného názoru je také tiskový mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

„Smyslem je diskutovat o tom, jak spolupracovat na výchově budoucích absolventů škol, aby na trhu práce uspěli a našli uplatnění. To je největší problém celého středního školství,“ uzavřel Bakovský.