Událostí sezony je letos výstava k významnému jubileu loutkového divadla TJ Sokol s názvem Stoletý Přerovský Kašpárek.

„Návštěvníci na ní zjistí spoustu zajímavostí z historie divadla, prohlédnou si dobové fotografie a plakáty, ale nahlédnou i do světa loutek," přiblížil ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

Expozice vtáhne do děje i malé návštěvníky.

„Podívají se do zákulisí loutkového divadla, zkusí si zahrát vlastní představení a poznají, jak se loutky vyvíjely a měnily v čase," doplnil. Vernisáž výstavy se uskuteční 23. dubna v 17 hodin.

Metalomorfóza na Helfštýně

Na hradě Helfštýně začne 25. dubna ve 14 hodin vernisáží zajímavá expozice s názvem Metalomorfóza. V galerii na druhém nádvoří představí soubor kovaných plastik sochaře Michala Ptáčka a kolektivu autorů z Kovárny Milostovice. Bájné fantaskní figury zpracované kovářskými technikami doplní skici, kresebné návrhy a modely.

Vojáci v uniformách i kolony historických strojů

Nabitý je i květnový program, který se ponese v duchu oslav sedmdesátého výročí osvobození a vítězství nad nacismem. Přerovský zámek a Horní náměstí obsadí 3. května vojáci v historických uniformách a přiblíží život v naší tehdejší armádě. Stylově se tak otevře tematická výstava, věnovaná opomíjené roli Čechoslováků při osvobozování vlasti v květnu 1945.

Během oslav výročí přivítá Přerov kolonu historických vozidel československé armády z roku 1945.

„Přerovská zastávka bude součástí unikátní výpravy téměř stovky nadšenců, kteří se vydají v rámci historické rekonstrukce po stopách bojů 1. čs. Armádního sboru v SSSR v posledních dnech druhé světové války," upřesnil.

Podle historiků je poměrně málo známou skutečností, že právě českoslovenští vojáci osvobodili několik desítek moravských měst a vesnic. Týdenní cesta vozidel ze Žiliny až do Prahy má být tedy živou připomínkou těchto událostí.

Táhni,…ale vrať se!

Milovníci všech druhů ptactva se mohou těšit do Ornitologické stanice v Přerově na výstavu s názvem Táhni,…ale vrať se! Začíná 1. dubna v 17 hodin.

Návštěvníkům odpoví na otázku, kam se na zimu ztrácejí některé druhy ptáků, a odkud na jaře zase přilétají zpátky. Zájemci zjistí i to, který pták táhne nejdál, jaký druh opeřence by si vysloužil cenu „český pecivál," a podle čeho se ptáci orientují, aby trefili do teplé Afriky a zpět do stále stejného hnízda.