V Opatovicích budou svítit světlušky

Opatovice – Slavnosti světlušek se uskuteční v pátek 10. září od 16 hodin na hřišti TJ Sokol Opatovice. Za nepříznivého počasí pak v Lidovém domě. Celým odpolednem bude návštěvníky provázet klaun Hopsalín, který má připravený zábavný program včetně soutěží se spoustou odměn. Na závěr se děti rozloučí s létem v průvodu a proto si přineste lucerničky či lampiony. (red)

Babí léto patří folkloru

Hustopeče nad Bečvou – Mezinárodní folklorní festival Babí léto se uskuteční v pátek 10. září od 19 hodin na nádvoří hustopečského zám­ku.

Návštěvníci akce se mohou těšit na celkem osm souborů. Kromě českých seskupení se představí také Slováci, Poláci a Srbové. Zpestřením letošního 2. ročníku festivalu bude vystoupení maorského souboru z Nového Zélandu Whakaari.

Po celý festival je připraveno občerstvení. Od 21 hodin následuje taneční zábava. (red)

Festival trampských písní ovládne o víkendu Skaličku

Skalička – Pro příznivce trampských, osadních a country písní je připraven v pátek 10. a v sobotu 11. září již 18. ročník Festivalu trampských písní ve Skaličce. Přehlídku trampských kapel zahájí v pátek 10. září ve 20 hodin slavnostní zapálení festivalového ohně v areálu tamní sokolovny.

Posluchačům se postupně představí všechny přítomné kapely, které budou hrát až do pozdních nočních hodin. Soutěžní vystoupení skupin je na programu v sobotu 11. září od 10 hodin v sokolovně.

O přízeň diváků i odborné poroty se bude ucházet desítka trampských kapel. Mimo jiné zahrají kapely Špunt a Ferďáci z Přerova, Brzdaři z Olomouce nebo brněnští Kati.

Soutěžní klání hudebních skupin bude proloženo vystoupením hostů a losováním tomboly. Celodenní sobotní program bude doplněn výstavou z dějin trampského hnutí, která připomene slavné osobnosti, kapely, osady, hudební festivaly a soutěže, ale také různé zajímavosti ze života nejenom trampů.

Po ukončení soutěže proběhne koncert brněnské skupiny Poutníci, která oslaví 40 let od svého založení. Závěr festivalu obstará tradiční Country bál.(red)

Noc zasvětí do života netopýrů

Hranicko – Každoročně od konce srpna do začátku září probíhá celoevropská akce – Evropská noc pro netopýry (ENN), na níž jsou účastníci informováni o životě, výzkumu a ochraně netopýrů. Letos se akce uskuteční také v černotínském motorestu Vápenka, a to v pátek 10. září od 18 hodin.

Vedle komentované prezentace o životě a ochraně netopýrů, doprovázené špičkovými snímky netopýrů z celého světa od světoznámého fotografa netopýrů Merlina Tuttlea, bude promítnut nový český film Netopýři ve tmě.

Dále budou návštěvníkům předvedeny ukázky hlasů našich netopýrů. Vyvrcholení akce se odehraje v případě příznivého počasí na Hranické propasti, kde bude probíhat noční odchyt netopýrů do nárazové sítě.

Na místě pak budou demonstrována živá zvířata, která bude možno si poslechnout při vypouštění v detektoru ultrazvuku. V případě deště budou živí netopýři přineseni do Motorestu Vápenka. (red)

V Rouském slaví 690. výročí

Rouské – K 690. výročí první zmínky o obci Rouské se uskuteční Sraz rodáků a přátel obce, který se koná od soboty 11. do neděle 12. září v rámci pouťových slavností na rousecké návsi.

K tomuto výročí navíc vydala obec Rouské publikaci Historie a současnost obce Rouské – Vesnice roku 2007 Olomoucké­ho kraje.

Oslavy zahájí v sobotu 11. září od 10 hodin mše svatá před kaplí Povýšení sv. Kříže a následovat bude křest knihy a ukázky Záhorských tanců. Od 14 do 16 hodin proběhne přehlídka tanečních souborů.

Pro návštěvníky bude připravena výstava archeologických památek nalezených na katastru obce Rouské a videoprojekce o historii a současnosti obce.

V 16 hodin vystoupí Dětský pěvecký sbor Cantabile z Hranic a odpolední program zakončí vypuštění stovky balonků štěstí. Slavnosti budou pokračovat večerní hodovou zábavou s hudební skupinou Orion Martinice a tanečním vystoupením skupiny Oldies Dance.

Půlnoc pak bude patřit skupině Kaktus z Horního Újezdu. Odpoledne zpříjemní i svým zpěvem a hrou na harmoniku Petr Krasňák.

Rovněž neděli 12. září zahájí mše svatá. Ve 14 hodin vystoupí na výletišti dětská folklorní skupina Trnečka ze Zlína. Již tradičně bude odehrán fotbalový zápas Svobodní versus ženatí. Na kopci u vodárky budou létat modely letadel. (red)

Dráček chystá v parku veselé závody

Hranice – Veselé závody pro děti se konají v sobotu 11. září od 9 do 12 hodin. Dopoledne plné soutěží pro děti v doprovodu rodičů v hranickém městském parku. Tentokrát se budeme těšit na indiány. Startovné 20 korun. Za nepříznivého počasí se akce nekoná. (red)

Mladé rybáře čeká závod

Potštátsko – Podzimní rybářské závody mládeže se uskuteční v sobotu 11. září na chovném rybníku v Dolních Heřmánkách u Potštátu. Prezentace závodníků ve věku od 6 do 16 let je od 6.30 do 6.45 hodin. První kolo závodu odstartuje v 7 hodin a druhé v 9.30 hodin. Vyhodnocení závodů a předání cen je na programu od 11.30 hodin. (red)

Hody slibují pohádku i prohlídku

Týn nad Bečvou – Hodového veselí si užijí nadcházející víkend návštěvníci Týnu nad Bečvou nedaleko Helfštýna. V sobotu 11. září ve 14 hodin začíná na hřišti v lesoparku fotbalový zápas, který se ponese v duchu souboje generací: „staří proti mladým“. Pro děti je zase připravena atrakce v podobě jízdy na psím spřežení. Večerní hodová zábava bude patřit skupině Sun Set. Nedělní program zahájí v 11 hodin hodová mše v kostele Panny Marie. Od 13 do 15 hodin se můžou nechat zájemci provést historií místního kostela s podrobným výkladem průvodce. Pohádku pro děti O princeznách a drakovi představí od 15 hodin v sokolovně divadlo Tilia a v 16 hodin začínají sportovní soutěže a hudební vystoupení. (pu)

Kam o víkendu za sportem?

Kdo vyhraje putovní pohár za nohejbal?

Malhotice – Antukové hřiště v Malhoticích bude hostit nohejbalový turnaj o putovní pohár. Akce se koná v sobotu 11. září od 8 hodin a ve startovném je pro každého zahrnut oběd, káva i další občerstvení. Po ukončení sportovního klání hraje k tanci i poslechu skupina Country – Smečka. (red)

Další derby: Dukla, nebo Skalička?

Hranice – Proti Sokolu Skalička nastoupí na domácím hřišti v sobotu 11. září v 16 hodin fotbalisté hranické Dukly. Jedná se o předposlední zářijové domácí utkání tohoto týmu. (jr)

Střítež bude patřit hasičské soutěži

Střítež nad Ludinou – Druhý ročník soutěže mladých hasičů v požárním útoku se chystá na neděli 12. září od 10.15 hodin na prostranství před základní školou ve Stříteži nad Ludinou. Soutěž je zařazena do Velké ceny OSH Přerov 2010, přičemž zároveň proběhne i vyhlášení celého ročníku. (red)