Ve Stříteži začínají hody

Střítež nad Ludinou – Střítežské hody ovládnou od pátku 17. do neděle 19. září Střítež nad Ludinou. Připraven je bohatý program.

Hody zahájí v pátek 17. září ve 20 hodin tradiční Hodová zábava v sále tamního zemědělského družstva. Hraje duo Alex. Během sobotního programu můžete zavítat od 9 do 16 hodin do Malého muzea minerálů. V 10 a ve 13 hodin je připravena prohlídka Hum-plíkova vodního mlýnu. Od 17 hodin pak následuje koncert hranické kapely Gentlemen’s club ve stanu před obecním úřadem. Na stejném místě od 19 hodin zahraje country hudba Blue Stone. V průběhu programu se koná taktéž výstava fotografií Marka Pajdly s názvem Nejen střítežskou přírodou.

Slavnostní mše svatá k uctění sv. Matouše, patrona kostela ve Stříteži nad Ludinou se koná v rámci nedělního programu od 9.30 hodin. Zpřístupněna bude rovněž od 14 do 17 hodin výstava minerálů.

V 15 hodin zahraje u obecního úřadu dechová hudba Partutovjanka a uskuteční se vyhodnocení nejlepších sportovců TJ Střítež nad Ludinou sezony 2010 spojené s vystoupením country tanců.

Po dobu konání je připraveno bohaté občerstvení a rozmanité pouťové atrakce na prostranství před školou. (pal)

Slovenský Inovček roztančí a rozezpívá Hranice i lázně

Hranicko – Folklorní skupina Inovček ze slovenského Hlohovce a Dětský pěvecký sbor Cantabile Základní umělecké školy Hranice a Přerov vystoupí na společném Koncertu přátelství, který se koná v pátek 17. září v koncertním sále v hranické Zámecké ulici. Začátek je v 17 hodin.

Vystoupení v podobném duchu soubor Inovček i DPS Cantabile nabídne i na lázeňské kolonádě sanatoria Bečva v Teplicích nad Bečvou v neděli 19. září v 9 hodin.

Své umění předvede Inovček během svého pobytu v České republice celkem třikrát, pokaždé současně s DPS Cantabile. (red)

Den srdce nabídne zábavu pro celou rodinu

Teplice nad Bečvou – Do světového dne srdce se i letos zapojí lázně Teplice nad Bečvou. Tuto sobotu se tam uskuteční velká, společensko-osvětová akce s bohatým doprovodným programem. Nebudou chybět zdravotní přednášky a služby, koncerty, přehlídka silných strojů ani zábava pro děti.

V předvečer Dne srdce vystoupí v lázních oblíbené duo Hana a Petr Ulrychovi s kapelou Javory. Jejich koncert začne o půl osmé večer v sále sanatoria Bečva. Hudba, kterou tam posluchačům nabídnou, představuje moderní moravský hudební proud, který se zrodil z lidových písní.

Sobotní program zahájí v půl desáté dopoledne folklorní skupina Camerata.

„Současně budou otevřeny prodejní a osvětové stánky, u kterých si lidé budou moci například změřit krevní tlak nebo vypočítat index tělesné hmotnosti,“ upozornil vedoucí kulturního oddělení lázní Pavel Nepala. O hodinu později vyroste u tenisového areálu skákací hrad pro děti a oblohu obsadí řízené letecké modely.

Za doprovodu dixielandu HB Band se kolem třinácté hodiny lázněmi projedou motorkáři na strojích Harley Davidson. Jejich spanilá jízda pak bude pokračovat na Helštýn. Po celý víkend bude totiž v sousedních Hranicích probíhat akce s názvem Poslední míle, která již tradičně uzavírá motorkářskou sezonu.

Na čtrnáctou hodinu je v Teplicích připraveno vystoupení Ládi Kerndla a v patnáct dostane opět slovo HB Band. Tečkou za sobotním programem bude klaun Hopsalín s programem pro děti. Po celý den bude dopravu do lázní zajišťovat z Hranic oblíbený autovláček se zastávkou na Masarykově náměstí. Od desáté dopolední bude jezdit každou hodinu až do půl páté.

V neděli bude Den srdce od devíti hodin pokračovat společným vystoupením folklorního souboru Inovček ze Slovenska a dětského pěveckého sboru Cantabile.

Světový den srdce je každoročně o posledním zářijovém víkendu pořádán Světovou federací srdce pod patronací Světové zdravotnické organizace a UNESCO. Klade si za cíl podpořit v lidech zdravé životní návyky a redukovat tím výskyt nemocí srdce a cév. „Právě na ty jsou totiž naše lázně zaměřeny,“ připomněl Nepala s tím, že Teplice se k celosvětové akci vždy připojují s týdenním předstihem. (ka)

Památky budou opět slavit svátek

Hranice – Podívat se do zajímavých památek budou mít i letos, a to v sobotu 18. září zájemci v Hranicích v rámci Dnů evropského dědictví. Akci zpestří rovněž doprovodný program.

V sobotu bude od 9 do 16 hodin zpřístupněn kostel Stětí sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí, Synagoga, Stará radnice i s vyhlídkovou věží, židovský hřbitov, zámek, mauzoleum na Městském hřbitově, Kostelíček, arboretum hranické Střední lesnické školy a tunel bývalé severní dráhy císaře Ferdinanda V. a kaple sv. Josefa ve Slavíči.

Zdarma je možno využít i průvodcovské služby po městské památkové zóně. Sraz zájemců je v 10 a ve 14 hodin u hranického Městského muzea a galerie v Radniční ulici. (red)

Den pro rodinu ovládne Ústí

Ústí – Den pro rodinu se koná v neděli 19. září od 14.30hodin na hřišti v Ústí. Na programu jsou soutěž pro rodinné týmy v rytířských disciplínách, představení s historickými zbraněmi, losování cen pro soutěžící týmy a tradiční táborák s opékáním. Program se bude konat za každého počasí. (red)

Mateřské centrum Dráček obsadí park

Hranice – Veselé závody pro děti se konají v sobotu 18. září od 9 do 12 hodin. Dopoledne plné soutěží pro děti v doprovodu rodičů v hranickém městském parku. Tentokrát se budeme těšit na indiány. Startovné 20 korun. Za nepříznivého počasí se akce nekoná. (red)

V Býškovicích vyrazí do ulic mopedy

Býškovice – Již 3. ročník závodu Moped Cup Záhorská střela v Býškovicích se chystá na sobotu 18. září na místním výletišti. Prezentace závodníků je od 9.30 hodin, start ve 12.15. Těšit se můžete na občerstvení, živou kapelu Blues Stone, vystoupení i atrakce pro děti. (red)

Kam vyrazit za sportem na Hranicku

Pozor, změna! Fotbal se hraje už v pátek.

Hranice – K dalšímu domácímu utkání krajského přeboru nastoupí hraničtí fotbalisté už v pátek 17. září v 16.30 hodin. Důvodem přesunu termínu je sobotní celodenní akce na fotbalovém stadionu. Soupeřem bude tentokrát Litovel. Doma se o stejném víkendu představí i tým B, a to v neděli 19. září v 10 hodin s Prosenicemi. (jr)

Tenisový turnaj dostal náhradní termín

Hranice – TTK Hranice opětovně zve všechny příznivce tenisu do parku. Na tamních kurtech se v neděli 19. září uskuteční singlový turnaj závodních hráčů. Své síly změří současní i bývalí závodní hráči Hranic, a to o dva týdny později, než byl původní termín. Turnaj se tehdy nekonal kvůli mokrému povrchu. (red)

O pohár starosty

Hrabůvka – Obecní úřad v Hrabůvce pořádá v sobotu 18. září nohejbalový turnaj O pohár starosty obce. Sraz účastníků je na Halmazňáku v 8.30 hodin. Účast družstev se musí předem ohlásit na čísle organizátora – 605168711. (red)