HRANICE

Výstavu fotografií Pavla Jakubky v zahradní galerii zahájí vernisáž v pátek 14. října v 17 hodin. V rámci mezinárodního roku lesů bude k vidění výstava s názvem Potichu v lese. Ta bude zahájena slavnostní vernisáží v pondělí 17. října v 17 hodin. Součástí vernisáže bude hudební vystoupení žáků ZUŠ, krátká loutková pohádka s tajemstvím lesa a tvořivá dílnička. Galerie na Jurikově ulici je otevřena od středy do neděle od 13 do 18 hodin.

Divadlo Pavla Trávníčka – Manželské iluze – v Zámeckém klubu v pátek 14. října od 19 hodin. Komedie o tom, jak zachovat mír v manželství. Hrají: Pavel Trávníček, David Suchařípa a Marta Richterová.

Hudební večer s hranickou kapelou LiThr proběhne v pivnici Kovárna v pátek 14. října. V pátek 21. října je vystřídá country skupina VoCoDe.

Na Mexico party můžete do hudebního klubu Olympia zavítat v pátek 14. října od 21.30 hodin, hraje DJ Mirci.

Ájurvédský podvečer se uskuteční ve čtvrtek 20. října a 3. listopadu v Havlíčkově ulici 1273 za Sokolovnou. Besedu povede pan Mikšík. Více info na tel. 737 368 269 a na www.ajurveda-brno.cz. Vstup zdarma.

Šromoťácká drakiáda se uskuteční v sobotu 15. října od 14 hodin u Kostelíčka. Zároveň proběhne soutěž o nejvýše létajícího draka a nejhezčího draka vlastní výroby. Ukončení je v 15 hodin. Za deště se akce nekoná.

Podzimní dětská burza se uskuteční od pátku 14. až do dalšího pátku 21. října v Sokolovně v prostorách Pekla, vchod z boční strany od parku. Příjem věcí je v pátek 14. října od 14 do 18 hodin a v sobotu 15. října od 9 do 12 hodin.

Prodej se koná v pondělí 17. a v úterý 18. října vždy od 8.30 do 18 hodin. Vrácení neprodaných věcí je ve čtvrtek 20. října od 14 do 18 a v pátek 21. října od 8.30 do 12 hodin.

Přijímají se zachovalé dětské, těhotenské oblečení, obuv, sportovní potřeby, hračky, knihy, věci pro kojence. Nevyzvednuté věci půjdou do charitního šatníku.

ROUSKÉ

Cestovatelská přednáška Ve stopách Vikingů se uskuteční v pátek 14. října v 16 hodin v kulturním domě v Rouském. V roce 2010 se Márovi vydali na další expedici, tentokrát za evropskou exotikou na trase Dánsko – Faerské ostrovy – Island – Grónsko.

KLOKOČÍ

Zatančit si a dobře se pobavit můžete na diskotéce DJ Milana, která se uskuteční v pátek 14. října od 21 hodin v pohostinství U Jarky v Klokočí.

ÚSTÍ

Zimní burza sportovních potřeb a vybavení se koná od úterý 18. do pátku 21. října ve školní jídelně v přízemí nové budovy na ZŠ a MŠ Šromotovo. Příjem věcí je v úterý 18. a ve středu 19. října od 8 do 18 hodin. Prodej se koná ve středu 19. a ve čtvrtek 20. října od 8 do 18 hodin. Výdej věcí a financí je v pátek 21. října od 14 do 17 hodin.

LÁZNĚ TEPLICE NAD BEČVOU

Koncert sólistů Moravského divadla Olomouc: Slavné světové operetní a muzikálové melodie – v pátek 14. října v 19.30 hodin v sále sanatoria Bečva.
Taneční večer – hraje Duo Andy – v sobotu 15. října v 19 hodin v kavárně sanatoria Moravan.
Taneční večer – hraje Rytmik – v pondělí 17. října v 19 hodin v sále sanatoria Bečva.
Koncert žáků Základní umělecké školy v Hranicích – v úterý 18. října v 19.15 hodin v sále sanatoria Janáček.
Přednáška: Jiří Libosvár: Historie lázní Teplice nad Bečvou, města Hranice a jejich okolí – ve středu 19. října v 15.15 hodin v sále sanatoria Janáček.
Taneční večer – hraje RK Band – ve čtvrtek 20. října v 19 hodin v sále sanatoria Bečva.
Koncert country skupiny Šediváci – v pátek 21. října v 19.30 hodin v sále sanatoria Bečva.

VŠECHOVICE

Podzimní výstavu pořádají v sobotu 15. října od 14 do 18 hodin a v neděli 16. října od 9 do 18 hodin Spolek Rozmarýn Všechovice a Včelaři v kulturním domě Všechovice.

K vidění bude výstava ovoce, zeleniny, keramiky, květinových vazeb, ochutnávka medu a perníčků. V neděli od 14 hodin je na programu přednáška o včelách a medu.

CO SE CHYSTÁ:

Filipová a Špinarová míří do Hranic

Hranice – Hned dvě stálice české hudební scény zavítají do Hranic. Oblíbená zpěvačka a vynikající kytaristka Lenka Filipová přijede se svými hudebníky v úterý 18. října. Koncert se koná v Sokolovně a začíná v 19 hodin.

Velký koncert Věry Špinarové se uskuteční ve čtvrtek 10. listopadu od 19 hodin v hranické Sokolovně. Věra Špinarová navštíví Hranice po velice dlouhé době a tento hudební svátek slibuje nevšední zážitek. Nenapodobitelný a výjimečný hlas této špičkové pěvecké stálice rozezní sál Sokolovny celou řadou hitů, kterou tato zpěvačka nazpívala za svou dlouholetou kariéru.

Vstupenky na oba koncerty jsou v předprodeji v OD Progres Centrum na třídě 1. máje v prodejně mobilních telefonů. (red)

Škola pořádá burzu

Hranice – Zimní burza sportovních potřeb a vybavení se koná od úterý 18. do pátku 21. října ve školní jídelně v přízemí nové budovy na ZŠ a MŠ Šromotovo. Příjem věcí je v úterý 18. a ve středu 19. října od 8 do 18 hodin. Prodej se koná ve středu 19. a ve čtvrtek 20. října od 8 do 18 hodin. Výdej věcí a financí je v pátek 21. října od 14 do 17 hodin.

Hranickou galerií zazní tóny klavíru

Hranice – Na klavírní koncert Johanny Haníkové a Marie Pawlowské láká ve čtvrtek 20. října hranická galerie M+M na Jurikově ulici. Koncert začíná v 17 hodin. (mat)

ZUŠ Hranice láká na klavírní koncert

Hranice – Skladby světově známých skladatelů J. S. Bacha, W. A. Mozarta i F. Chopina zazní na klavírním koncertě Lucie Langerové, posluchačky hudebního Gymnázia v Ostravě, ve čtvrtek 20. října od 18 hodin v koncertním sále v Zámecké ulici v Hranicích. Mladou umělkyni doprovodí houslistka Kristýna Eliášová a klavírista Michal Kočnar. Koncert pořádá Základní umělecká škola Hranice. (mat)

Výlov Choryně se blíží

Hustopeče nad Bečvou – Slavnostní výlov rybníka Choryně Velká se chystá na sobotu 22. a neděli 23. října. Po oba dny začne v 9 hodin. Těšit se můžete na prodej živých ryb – kapr, amur, štika, candát, lín a sumec. Připraveno je občerstvení, rybí speciality a kolo štěstí.

Rouským projede tradiční Hubertova jízda

Rouské, Všechovice – Na tradiční Hubertovu jízdu můžete zavítat v sobotu 22. října na kolbiště Hřiště u rybníka do Rouského. Sraz účastníků je v 10 hodin, slavnostní nástup proběhne na návsi v 11.30 hodin. Po celý den je připraveno občerstvení. Ukončení je naplánováno ve 14 hodin na kolbišti.

Na večer je připraven slavnostní soud jezdců a zábava se skupinou Všechomor, a to vše v hospůdce u Koblihů ve Všechovicích.

V Domečku se chystá Halloweenské nocování i šperkařská dílna

Hranice – Hned dvě zajímavé akce připravil hranický Dům dětí a mládeže (DDM) pro školáky v době podzimních prázdnin. Vyrobit si náušnice, prstýnky či náramky můžou děti ve středu 26. října ve šperkařské dílně, která začíná v 9 hodin v Domečku na Galašově ulici.

Druhou akcí je Halloweenské nocování v Domečku, které proběhne ze středy 26. do čtvrtku 27. října.

„Tato akce je určená pro žáky druhých až pátých tříd. Sraz všech nocležníků je ve středu 26. října v 16 hodin v Domečku na Galašově ulici,“ uvedla zástupkyně ředitelky DDM Jana Malátková.

Podle jejích slov organizátoři přichystali malým odvážlivcům zábavný program. Děti se můžou těšit na dlabání dýně, zdobení okrasných malých dýní, výrobu lucerniček na večerní procházku, výrobu strašidelné masky a chybět nebude ani hallowenská party.

Školáky si pak rodiče můžou v Domečku vyzvednout ve čtvrtek 27. října o půl desáté dopoledne. Na tuto akci je potřeba se přihlásit předem, nejpozději však do pátku 21. října v DDM Galašova, kde zájemci získají více informací. (mat)

Ekonomie zábavně a s vtipem? V Divadle Stará střelnice ano

Hranice – Na zcela výjimečné divadelním představení, které vzniklo na motivy knihy Ekonomie dobra a zla Tomáše Sedláčka, významného ekonoma, můžete zavítat do Divadla na Staré střelnici v úterý 25. října v 9 hodin. Ve scénickém čtení v rámci projektu Listování se představí Lukáš Hejlík a Alan Novotný. Svou účast přislíbil i sám autor Tomáš Sedláček. Do Hranic přijedou na pozvání Soukromé střední odborné školy v Hranicích.

Tato kniha se stala bestsellerem roku 2009 a dokazuje, jak je ekonomie krásná věda a že její kořeny jdou mnohem hlouběji, než si moderní člověk dokáže představit. Nezabývá se jen historickými kořeny filozofie, politologie, etiky, ale přichází také s kritickou reflexí dnešní doby a analýzou současné finanční krize jako příležitosti pro to, aby člověk znovuobjevil sám sebe i svůj vztah k věcem hmotným i duchovním.

„Divadelní Listování ukazuje tuto knihu jako vtipnou interaktivní učebnici ekonomie i etiky, která by v našem osobním arzenálu neměla chybět. Ti, kdo se v ekonomii vyznají, nebo si to přinejmenším myslí, si mohou být jisti, že je toto představení nenechá chladnými. Naopak, budou porovnávat, přitakávat či polemizovat. A určitě se budou bavit. Stejně jako všichni ostatní, kteří navíc odejdou s pocitem vědění, které nestálo příliš úsilí,“ uvedla Jana Nováková ze Soukromé střední odborné školy.

Divadelní ztvárnění má velký divácký ohlas, hraje se v Národním divadle, divadelní premiéru mělo i v Bukurešti. Vstupenky je možno si zakoupit v kanceláři školy, nebo přímo v Divadle Stará Střelnice. (red)