Víkendové akce na Hranicku

Drahotušský kostel slaví 200 let od posvěcení

Drahotuše – Bohatý program čeká v sobotu 17. a v neděli 18. července na návštěvníky kostela sv. Vavřince v Drahotuších, který oslavuje 200 let od svého posvěcení.

Oslavy zahájí v sobotu 17. července v 17 hodin výstava památek kostela v jeho prostorách. V 18 hodin pak následuje varhanní koncert Jana Gottwalda z Olomouce.

V neděli 18. července se uskuteční v 10 hodin slavnostní mše svatá. Od 11.30 hodin vystoupí před kostelem Dechová hudba Partutovjanka. Od 13 do14.30 hodin a od 16.30 do18 hodin bude umožněn výstup ke zvonům a výhled z věže. V 15 hodin proběhne svátostné požehnání a v 15.30 hodin koncert Scholy Drahotuše. Program završí v 19.30 hodin

Kostel sv. Vavřince v Drahotuších byl zbudován stavitelem Ondřejem Kellnerem v letech 1784 až 1788 slohem pozdně barokním. Před rokem 1784 stál na téže místě od nepaměti menší kamenný farní kostel, zasvěcený též sv. Vavřinci. Ponechána z něj byla jen spodní část věže. Posvěcení kostela proběhlo v roce 1810 generálním vikářem a pomocným biskupem olomouckým Aloisem Krakovským z Kolovrat. (pal)

Na festival do Rouského míří Hrůza i Hejma

Rouské – Již čtvrtý ročník festivalu BESTFEST summer odstartuje v sobotu 17. července od 14.30 hodin na výletišti v Rouském. Hudební maraton zahájí mladá kapela DEVON, která vyhrála soutěž na webových stránkách . Následují skupiny Hádramašmátrá se svým punkfolklorem, rockový George a rock-metalové Psycho radio . Hlavní program zahájí Michal Hrůza s hity se své sólové tvorby i se svého působení v Ready Kirken. Pokračuje Ondřej Hejma a jeho kapela Žlutý pes. Ondřeje Hejmu jako porotce soutěží ze Superstar zná každý. Skladby skupiny Kabát zahraje jejich Slovenský revival kapela KABAT revival SK, kteří fanoušky připraví na metalový nářez skupiny VITACIT s Láďou Křížkem. Festivalový večer uzavře hranický Traktor. Po celý festival je připraveno bohaté občerstvení. (red)

Na historii zavzpomínají výstavou

Rakov – Rakov v obrazech je název výstavy, která se koná v sobotu 17. července od 10 do 16 hodin a v neděli 18. července od 10 do 18 hodin v sále kulturního domu v Rakově. Budou vystaveny staré fotografie obce, kulturních akcí, práce spolků apod. Dále staré dokumenty a vše, co se týká dřívějšího života a dění v obci. Promítány budou záznamy z kulturních akcí, hasičských oslav a mikroregionálních olympiád. Bohaté občerstvení je zajištěno. (red)

V Drahotuších se sejdou sousedé

Drahotuše – Sousedské posezení se chystá v sobotu 17. července od 18 hodin na Kluzišti v Drahotuších. K poslechu bude hrát reprodukovaná hudba 80. a 90. let. Občerstvení je zajištěno. (red)

DJ Milan v Olšovci

Olšovec – Diskotéka DJ Milana se koná v sobotu 17. července na Rybníčku v Olšovci. Začátek je ve 20 hodin. (red)

LETNÍ KINO HRANICE

Kouzelná chůva a velký třesk – v pátek 16. července ve 20.30 hodin.

Rodinná komedie VB, Francie, přístupný, český dabing, 109 minut Kouzla vám dávají křídla. Příběh o chůvě, která pomáhá na farmě vychovávat rozmazlené a nezbedné děti.

Kuky se vrací – ve středu 21. července ve 20.30 hodin. Pohádka ČR, přístupná, 95 minut. Loutkový film Jana Svěráka zobrazuje dětský fantazijní svět. Odvržený medvídek Kuky se vydává na cestu domů, na které zažije několik dobrodružství. Ladění snímku coby „road movie“ zapůsobí i na starší diváky.

Avatar – ve čtvrtek 22. července ve 20.30 hodin. Akční sci-fi USA, přístupný, český dabing, 161 minut. Cesta do fantastického světa planety Pandora. Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací.

Kawasakiho růže – v pátek 23. července ve 20.30 hodin. Drama ČR, přístupné, 95 minut. Film, který se vás dotkne.Dvě desetiletí trvalo, než se někdo odvážil pustit do ožehavého tématu, jako je udavačství minulého režimu. Úspěšnému režisérovi Janu Hřebejkovi a jeho dvornímu scénáristovi Petru Jarchovskému se to podařilo.

LETNÍ KINO PORUBA

Muži v říji – v pátek 16. července ve 21 hodin. Komedie ČR, přístupná, 120 minut. Příběh se odehrává v malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Obyvatelé touží stát se obcí „průjezdní“, a protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, vynaloží velké úsilí, aby se v obci konalo mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně.

Ženy v pokušení – v pátek 23. července ve 21 hodin. Komedie ČR, 118 minut. Čtyřicátnice Helena, uznávaná odbornice na manželské problémy, jednoho dne zjišťuje, že se dostala do situace, jaké řeší se svými pacienty. Její doposud milující a milovaný manžel je přistižen in flagranti s mladší ženou a Helena brzy bezradně stojí na prahu nového života. Dvacetiletá dcera Laura chce být matce oporou, zároveň se však potýká s nástrahami vlastní první opravdové lásky. Pomocnou ruku nabízí k Helenině zděšení i matka Vilma, bývalá herečka, která na všechny situace aplikuje svéráznou školu života. Výstřední dáma má zaručený recept: nahradit nepořádného chlapa, chlapem pořádným.

Velká se chystá na nohejbalový turnaj

Hranice, Velká – Nohejbalový turnaj tříčlenných družstev neregistrovaných hráčů se připravuje na sobotu 17. července od 8 hodin na hřišti u Sokolovny ve Velké. Prezentace probíhá půl hodiny předem. Jedná se už o šestý ročník turnaje. (red)

Fotbalisté připravují turnaj

Hranice – Fotbalový turnaj o pohár starosty města Hranic se bude konat v sobotu 17. července od 9 hodin na stadionu v Hranicích. Utkání o 3. místo se odehraje ve 14.15 hodin, finále je v plánu na 16 hodin. V úterý 27. července pokračuje série přípravných zápasů mužů A. Ti v 16.30 hodin přivítají tým Uničova. V minulém přípravném zápase porazili Sokol Bělotín 3:2.(skF)

Vysoká bude hostit mezinárodní turnaj

Hustopeče nad Bečvou, Vysoká – Sbor dobrovolných hasičů ve Vysoké zve všechny fanoušky kopané na 2. ročník mezinárodního turnaje obcí s názvem Vysoká (Wysoka). Turnaj se koná v sobotu 17. července od 9 hodin na hřišti ve Vysoké a utká se zde celkem šest obcí se stejným názvem z České republiky, Slovenska a Polska. (red)

V Nejdku proběhne Kotrlův memoriál

Bělotín, Nejdek – Sbor dobrovolných hasičů Nejdek zve na desátý ročník turnaje v minikopané. Memoriál Karla Kotrly se uskuteční v sobotu 24. července v 9 hodin na místním hřišti. (red)

Blíží se Hranické kulturní léto

Hranice – Koncerty letošního Hranického kulturního léta, které proběhnou od 21. července do 14. srpna, se přesouvají na nové místo. Místo Masarykova náměstí se uskuteční na travnatém prostranství vedle zámku.

„Toto místo je bezpochyby vhodnější jak pro návštěvníky, tak pro účinkující. V dostatečné blízkosti je k dispozici veřejné WC ve dvoraně zámku a samozřejmostí bude také občerstvení přímo v místě konání koncertů,“ řekl dramaturg Martin Kapek. Další změnou je fakt, že koncerty budou vždy dvakrát týdně, a to ve středu a v sobotu vždy od 16 hodin.

Jako první se v rámci letošního Hranického kulturního léta představí ve středu 21. července oblíbená skupina Fleret se zpěvačkou Jarmilou Šulákovou. Další program bude v sobotu 24. července patřit rodičům a dětem, kdy se o zábavu postará Pavel Novák a skupina Family. Nebude chybět ani vystoupení mažoretek Poupata. „V dalších termínech vystoupí skupiny Street Boys, legendární Rangers, dechová kapela Partutovjanka, hranická nejen dětmi oblíbená Abraka Muzika a přední české revivalové kapely The Beatles a U2,“ upřesnil Martin Kapek Na všechny koncerty je vstup zdarma. (pal)