Na dveřích veřejných toalet u vchodu do parku je totiž opět vyvěšený nápis – z technických důvodů mimo provoz.

„To víte, že mi to vadí. A určitě nejen mně. Kam si má potom člověk zajít," řekl Deníku procházející muž, který však nechtěl uvést své jméno.

Zařízení v parku je prý uzamčené kvůli nízkým zimním teplotám.

„Objekt by se musel schválně vytápět, což by město stálo další náklady. Přes zimu tam navíc zřejmě nechodí tolik lidí jako po zbytek roku, proto jsou záchody uzamčené. Na příští dny hlásí meteorologové další silné mrazy, takže zatím se to otevírat nebude, " vysvětlil tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Problém, který trvá

Současné týdny však nejsou prvními, kdy se lidé v parku na toalety nedostanou. Zároveň se zpřístupněním Sadů se totiž „sociálky" veřejnosti neotevřely. Město tehdy tuto záležitost vysvětlovalo nutnými doplňujícími pracemi a slibovalo nápravu do konce velkých prázdnin. Oprava parku byla přitom jednou z nejnákladnějších akcí loňského roku. Na její realizaci šlo včetně dotace přibližně 18 milionů korun.

Veřejných toalet v Hranicích je obecně stále velmi málo. Takzvaných toi-toiek lidé příliš často nevyužívají, například loni v zimě se navíc kvůli zamrznutí dovnitř několik dní ani nedostali.

Kromě opraveného parku by se sociální zařízení pro veřejnost mohlo vybudovat také ve spravené zámecké zahradě. K její případné rekonstrukci ale zbývá stále dlouhá cesta.

„Nejprve by se na tuto akci musely najít peníze," řekl Petr Bakovský.

Návštěvníkům města se tak nabízí už jen toalety ve dvoraně renesančního hranického zámku. Tam radnice slibuje jistou úpravu. Na projekt odvětrání sociálního zařízení WC ženy na zámku město ze svého rozpočtu vyhradilo padesát tisíc korun.